Stefankowice: Las woła nas

Natura ciągnie wilka do lasu i wilczęta także. Poniedziałek, 24 czerwca 2013 r., był dla przedszkolaków z Punktu Przedszkolnego „Wilczęta” oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej im. 15 Pułku Piechoty „Wilków” w Stefankowicach dniem wielkich wrażeń. Autokarem wyruszyliśmy do Nadleśnictwa Strzelce. Celem naszej wycieczki było poznanie ekosystemu lasu oraz pracy leśników.

Reklamy

Gdy dojechaliśmy na miejsce, miłym uśmiechem przywitała nas Pani Justyna Waszyńska- Tor, która była przewodnikiem naszej eskapady. Poznaliśmy bardzo ciekawą historię Pałacu Myśliwskiego w Maziarni, zabytku z 1903 r., który był własnością rodziny Zamoyskich.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był spacer ścieżką edukacyjną i zwiedzanie lasu. Podczas spaceru pani Justyna opowiedziała nam o pracy leśniczego. Zapoznaliśmy się z wyglądem lasu, rozpoznawaliśmy różne rodzaje drzew. Widzieliśmy drzewa słabe, chore, zaatakowane przez korniki oraz okazy zdrowe, fascynujące, jak olbrzymich rozmiarów dęby. Poznawaliśmy przyrodę patrząc, słuchając, dotykając.

Wreszcie nadszedł czas na długo oczekiwany poczęstunek. Udaliśmy się do szkółki , gdzie czekało już na nas rozpalone ognisko. Każde dziecko mogło samodzielnie upiec sobie kiełbaskę. Mogliśmy usiąść pod wiatą, zjeść i napić się. Zobaczyłyśmy też młodziutkie sadzonki, z których kiedyś wyrośnie wysoki las.

Na zakończenie naszej wizyty wszyscy uczestnicy otrzymali od Pani Justyny upominki: znaczki „przyjaciela przyrody”.