Sterydy, podróbki, dyski – celne ciekawostki kwietniowe

Nie tylko papierosy, ale też numizmaty, tytoń do fajki wodnej oraz leki zatrzymali w kwietniu br. funkcjonariusze lubelskiej służby celno – skarbowej.

Reklamy

 

Papierosy

W sumie w kwietniu br. funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno–Skarbowego udaremnili przemyt ponad 247 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej około 3,5 mln zł.

Część kontrabandy funkcjonariusze ujawnili kontrolując pociągi przekraczające granice Polski z Ukrainą i Białorusią. Dla przykładu,podczas kontroli pociągu towarowego wjeżdżającego z Białorusi do Polski, funkcjonariusze Oddziału Celnego z Terespola wraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej zatrzymali 1440 paczek papierosów, które owinięte w czarną folię „podróżowały” ukryte w podwoziach pięciu wagonów składu.

Nielegalne papierosy mundurowi ujawniali też w autokarach oraz samochodach ciężarowych i osobowych.

W wyniku zaledwie pięciu kontroli funkcjonariusze z Referatu Realizacji w Hrubieszowie, podczas działań wykonywanych na przejściach granicznych w Dorohusku i Zosinie, zatrzymali łącznie 6272 paczki papierosów. W trzech przypadkach kontrabanda „jechała” autokarami ukryta w przerobionej podłodze, dachu lub ścianie za toaletą. 

Z kolei kontrola jednego z autokarów przekraczających granicę w Terespolu zakończyła się wykryciem 1020 paczek nielegalnych papierosów. Tym razem ukryte były one w kokpicie pojazdu, a do próby przemytu przyznał się kierowca auta.

 

Tytoń do fajki wodnej

43-letni obywatel Azerbejdżanu, przekraczający granicę w Hrebennem, próbował wwieźć do Polski prawie 130 kg tytoniu do fajki wodnej. Towar ukrył w zbiorniku, kołach jezdnych oraz kole zapasowym osobowego renault. Kontrabanda oraz pojazd zostały zatrzymane.

Przemyt tytoniu do fajki wodnej udaremnili również funkcjonariusze KAS z Dorohuska. Towar, 12 kg, ujawnili w bagażu 56-letniej kobiety podróżującej samochodem osobowym marki Peugeot. 

 

Numizmaty

W Hrebennem funkcjonariusze natrafili na kolekcję 191 monet oraz 6 banknotów. 20-letni obywatel Ukrainy nie dopełnił obowiązku zgłoszenia numizmatów, które wwoził do Polski ukryte pod odzieżą wierzchnią. Wśród monet przeważały kopiejki o różnych nominałach, niektóre z 1924 roku. W związku z próbą przemytu funkcjonariusze wszczęli przeciwko mężczyźnie postepowanie karne skarbowe. Ujawnione przedmioty trafiły zaś do magazynu służby celno-skarbowej.

 

Markowe podróbki

Funkcjonariusze KAS z Dorohuska  zatrzymali 120 par skarpet oraz 63 sztuki okularów przeciwsłonecznych najprawdopodobniej z podrabianymi znakami światowych firm. Skarpety próbowali przemycić czterej mężczyźni podróżujący osobowym oplem. Z kolei okulary funkcjonariusze ujawnili w jednym z bagaży znajdujących w autokarze marki Neoplan. Kierowca autokaru zeznał, że bagaż otrzymał od nieznajomej osoby z prośbą o przewiezienie do Warszawy, za co  otrzymał 80 hrywien.

 

Inne ciekawe ujawnienia

39-letni obywatel naszego kraju próbował wwieźć do Polski hurtowe ilości sterydów. Mężczyzna wiózł w sumie 450 tabletek oraz 4 ampułki specyfiku wykorzystywanego m.in. w leczeniu ran i oparzeń.

31 dysków komputerowych wiozła z kolei 64-letnia obywatelka Ukrainy. Jej krajan zaś przemycał 6 kg złomu miedzi.

Ujawnienia miały miejsce w Hrebennem.

 

(info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie)
Zobacz też:

REGION – Papierosy, bursztyn, odznaczenia, farmaceutyki – ciekawostki marcowe KAS 

REGION – Narkotyki, kastety, kosmetyki… Ciekawostki lutowe 

REGION – Ciekawostki styczniowe KAS: Bursztyn, marihuana, podróbki, broń, radiostacja wojskowa