Straż Graniczna odzyskuje coraz więcej skradzionych samochodów

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, od początku roku odzyskali ponad 300 kradzionych samochodów o wartości ponad 15 mln zł, co stanowi duży, bo aż 72 procentowy wzrost do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Reklamy

Odzyskiwane samochody, tradycyjnie już zatrzymywane są podczas kontroli przy przekraczaniu granicy na kierunku wyjazdowym z Polski. W przypadku granicy ochranianej przez NOSG, ilość tych pojazdów rozkłada się praktycznie równomiernie na odcinkach granicznych zarówno z Ukrainą jak i Białorusią. Podczas kontroli granicznych, funkcjonariusze ujawniają zazwyczaj w kradzionych pojazdach przerobione pola numeryczne VIN, do których fabrykowane są również stosowne dokumenty. Łącznie od początku roku, tylko podczas samych kontroli granicznych zatrzymano pojazdy o wartości ponad 7,6 mln zł.

W związku z prowadzonymi działaniami wymierzonymi w przestępczość samochodową, funkcjonariusze Straży Granicznej coraz częściej zatrzymują kradzione pojazdy w strefie nadgranicznej oraz w głębi kraju. Od początku roku odzyskano w ten sposób pojazdy o wartości ponad 7,7 mln zł. Większość tych samochodów była odnajdywana w tzw. dziuplach, gdzie były one rozbierane na części, które następnie sprzedawano już jako legalne.

Wśród odzyskanych pojazdów dominowały luksusowe marki niemieckie, takie jak Volkswagen, Audi, BMW oraz Mercedes.

 Źródło i fot: NOSG