Stylowy Zamość: Carte blanche – seans dla niewidomych

Film „Carte blanche” będzie pokazywany w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu w wersji z ogólną audiodeskrypcją. Specjalny seans filmowy dla niewidomych i niedowidzących odbędzie się 3 lutego 2015 /wtorek/ o godz. 10:00. „Carte blanche” to poruszająca historia nauczyciela z liceum, który – aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury – ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok.

Reklamy

 

Zawarta w filmie „Carte blanche” audiodeskrypcja to technika, która – poprzez dodane do ścieżki dźwiękowej opisy słowne – umożliwia odbiór wizualnej twórczości artystycznej osobom niewidomym i pozwala im poznawać dorobek kulturalny z zakresu sztuk plastycznych, teatralnych, scenicznych i filmowych. Zwięzłe opisy scen filmowych, zawierających takie informacje jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy, pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć, co dzieje się na scenie, ekranie, obrazie.

W „Carte blanche”, grany przez Andrzeja Chyrę Kacper – uwielbiany przez uczniów nauczyciel historii z liceum – zaczyna stopniowo tracić wzrok. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed światem zewnętrznym problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić swoich uczniów do matury. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor (Arkadiusz Jakubik). Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy (Urszula Grabowska) i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, Klarze (Eliza Rycembel), która ukrywa swój własny sekret.

Reklamy

 „Seans ‘Carte Blanche’ to doskonała okazja, aby przyjrzeć się bliżej problemom ludzi z dysfunkcjami, których – my ‘zdrowi’ – się obawiamy. Chcieliśmy pokazać normalność takiego człowieka, z całą jego skomplikowaną sytuacją życiową i walką, jaką musi stoczyć o tę swoją normalność. Czy to osoba sparaliżowana, głucha, czy ślepa – każdy chce być uważany za normalnego, nie chce być kimś szczególnym, chce zwyczajnie funkcjonować. Ten film ma na celu oswojenie naszych lęków związanych z osobami niepełnosprawnymi, ma przełamać tę strefę strachu, która nas od nich oddala. I tak jak ubiegłoroczne ‘Chce się żyć’, ‘Carte blanche’ nie jest filmem, z którego wychodzi się zdołowanym, a raczej zbudowanym. To film, który dodaje skrzydeł” – mówi Andrzej Chyra.

Bilety: 12 zł