Stylowy Zamość: Sezon operowy 2013/2014

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu serdecznie zaprasza na transmisje przedstawień z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku w sezonie 2013/2014. Miłośnicy opery będą mogli obejrzeć trzy wyjątkowe spektakle: „Eugeniusza Oniegina”, „Rusałkę” oraz „Cyganerię”.

Reklamy

Metropolitan Opera w Nowym Yorku to jeden z najsłynniejszych teatrów operowych świata. Jego historię tworzyli – i tworzą – najwięksi śpiewacy, dyrygenci, reżyserzy i scenografowie. Scena gościła niemal wszystkie wybitne gwiazdy operowe. Nowojorskie spektakle to wydarzenia artystyczne nieprzeciętne zarówno pod względem wokalnym, jak i aktorskim.

 

EUGENIUSZ ONIEGIN – PIOTR CZAJKOWSKI

5 października 2013, godz. 18:45

W „Eugeniuszu Onieginie” na początku sezonu w obsadzie zobaczymy obok Anny Netrebko – Polaków: Mariusza Kwietnia i Piotra Beczałę. Sceny liryczne – bo taką nazwę gatunkową wymyślił dla swego dzieła kompozytor – oparte są na poemacie Aleksandra Puszkina. Skromna i wrażliwa Tatiana zakochuje się w Onieginie, znudzonym światowcu, który odrzuca jej miłość. Po latach Oniegin uświadamia sobie, że jednak kocha Tatianę, ale ta jest już żoną księcia Griemina. Mimo że nadal darzy Oniegina uczuciem, Tatiana pozostaje wierna mężowi.

 

RUSAŁKA – ANTONÍN DVOŘÁK

8 lutego 2014, godz. 18:45

Jedna z najpiękniejszych czeskich oper czerpie z podań ludowych o nimfie wodnej, która, zakochawszy się w człowieku, zapragnęła przybrać ludzką postać. Zamienić w kobietę może ją tylko Ježibaba, leśna wiedźma, jednak ta oczekuje za to zapłaty: ma nią być piękny głos nimfy. Rusałka staje się kobietą, ale nie może wypowiedzieć choćby jednego słowa. Rusałkę w bajkowym przedstawieniu Met, wyreżyserowanym przez specjalistę od wyjątkowo wiernych oryginałowi inscenizacji, zagra pierwszy sopran USA, a w rolę księcia, którego pokochała nimfa, wcieli się polski tenor.

 

CYGANERIA – GIACOMO PUCCINI

5 kwietnia 2014, godz. 18:45

Klasyczna inscenizacja jednej z najsłynniejszych oper świata od ponad 30 lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem publiczności Met. Dlatego też kierownictwo teatru postanowiło po raz drugi zrealizować transmisję Cyganerii (pierwsza odbyła się w 2008 roku), jednak tym razem dało szansę początkującym śpiewakom, których zaprosiło do wystąpienia w tym przedstawieniu. Widzowie zatem znów będą mogli wzruszać się losami nieszczęśliwej miłości hafciarki Mimì i poety Rodolfa, ubogich mieszkańców XIX-wiecznego Paryża, których postaci wykreują młodzi i bardzo obiecujący artyści.


Cena biletu na operę: 50 zł.

 

 

The Metropolitan Opera zastrzega sobie prawo do zmian dat, czasu i obsady spektakli z przyczyn niezależnych od kina.

fot. Lee Broomfield