Stylowy Zamość: „Z nieba do Nieba” – projekcja filmu o polskiej lotniczce zamordowanej w Katyniu

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Oficyna Wydawnicza „Aurora” zapraszają na projekcję filmu Zbigniewa W. Kowalewskiego „Z nieba do Nieba”. Film opowiada o życiu i tragicznej śmierci por. pil. Janiny Lewandowskiej, polskiej lotniczki, córki gen. Dowbor-Muśnickiego, jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu.

Reklamy

Seans filmowy oraz spotkanie z twórcami filmu odbędzie się 4 kwietnia 2014 o godz. 18:00 w CKF Stylowy w Zamościu. 

Janina Lewandowska była radiotelegrafistką, pilotem szybowcowym i samolotowym, pierwszą kobietą w Europie, która wykonała skok spadochronowy z wysokości5 kilometrów. Zainteresowała się lotnictwem jeszcze jako gimnazjalistka, w 1937 r. uzyskała licencję pilota sportowego, a w 1938 r. została skierowana do Centrum Wyszkolenia Łączności w Zegrzu. Po wybuchu wojny, 3 września 1939 r. Lewandowska wraz z kolegami z Aeroklubu Poznańskiego wyruszyła w stronę Warszawy, pragnąc dołączyć do oddziałów ewakuowanego na wschód 3 pułku lotniczego, najprawdopodobniej 22 września 1939 r. koło Husiatynia dostała się do radzieckiej niewoli. Trafiła do oficerskiego obozu jenieckiego w Ostaszkowie, później do Kozielska. 20 kwietnia 1940 r. została wywieziona z obozu (lista wywozowa NKWD nr 040/1) i zamordowana w lesie między miejscowościami Gniezdowo i Katyń. Była jedyną kobietą ofiarą zbrodni katyńskiej.

Reklamy

W spotkaniu udział zapowiedzieli: Zbigniew W. Kowalewski – reżyser filmu, Anna Sandowicz – odtwórczyni postaci Janiny Lewandowskiej, Bogdan Kozyra – odtwórca postaci gen. Dowbor-Muśnickiego oraz Sławomir M. Kozak – współautor i wydawca książki „Z nieba do Nieba”. Po projekcji filmu będzie możliwość zakupienia publikacji.

Bilety: 10 zł