Święto Patrona NOSG. 74 rocznica utworzenia 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej

W siedzibie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odbyły się uroczystości 74. rocznicy utworzenia 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej – patrona Oddziału.

Reklamy

 

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele Garnizonowym w Chełmie, w której obok funkcjonariuszy SG uczestniczyli również kombatanci Chełmskiego Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Następnie uroczystości przeniosły się pod pomnik Armii Krajowej, gdzie funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG oraz przedstawiciele Chełmskiego Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej złożyli wieńce oraz zapalili znicze.

Obchody uroczystości zakończyła uroczysta zbiórka w Komendzie NOSG w Chełmie. Akademia rozpoczęła się od przemówienia Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Jacka Szcząchora. Następnie odbyło się wręczenie kombatantom oraz funkcjonariuszom odznaczeń honorowych.

74. Rocznica utworzenia 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, oraz przypadające w tym roku obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości to doskonała okazja, aby przypomnieć kolejnym pokoleniom, że niepodległość Ojczyzny, zrodziła się z poświęcenia i wysiłku wielu pokoleń, wywalczona krwią i męstwem polskiego żołnierza. Znając tę wartość oraz bohaterskie poświęcenie naszych przodków, obowiązkiem każdego funkcjonariusza  jest godne reprezentowanie  Straży Granicznej  oraz imienia Patrona Naszego Oddziału – 27. Wołyńskiej  Dywizji Armii Krajowej.

Jako funkcjonariusze Straży Granicznej chronimy granic Europy, a bohaterstwo naszych przodków,  jest dla nas  drogowskazem w codziennej służbie. Z honorem i godnością nosimy imię 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej żyjąc w wolnym i niepodległym kraju, pamiętając słowa jednego z bohaterów „Niepodległej” Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

 

źródło i fot. NOSG