Święto Patrona NOSG. 76 rocznica utworzenia 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej

W siedzibie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odbyły się uroczystości 76. rocznicy utworzenia 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej – patrona Oddziału.

Reklamy

 

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele Garnizonowym w Chełmie, w której obok funkcjonariuszy SG uczestniczyli również przedstawiciele Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Następnie uroczystości przeniosły się pod pomnik Armii Krajowej, gdzie funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG złożyli wieńce oraz zapalili znicze.

Obchody uroczystości zakończyła uroczysta zbiórka w Komendzie NOSG w Chełmie. Akademia rozpoczęła się od przemówienia Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacka Szcząchora: „W tym roku przypada 76. Rocznica powołania w ramach akcji „Burza” 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz 29. rocznica nadania imienia Nadbużańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej.” Dzisiejsza uroczystość była również okazją do wręczenia medali i odznaczeń.

Reklamy

Jako funkcjonariusze Straży Granicznej chronimy granic Europy, a bohaterstwo naszych przodków,  jest dla nas  drogowskazem w codziennej służbie. Z honorem i godnością nosimy imię 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej żyjąc w wolnym i niepodległym kraju, pamiętając słowa jednego z bohaterów „Niepodległej” Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

 

info i fot. NOSG