Szczepienia lisów

Powiat hrubieszowski

Reklamy

Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego informuje, że zgodnie z Komunikatem Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w dniach 11-15 maja 2010 roku, na terenie Województwa Lubelskiego, zostanie przeprowadzona akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących.

Szczepionka będzie zrzucana z samolotu w formie przynęty zawierającej w sobie „Fuchsoral” – szczepionkę przeciwko wściekliźnie w postaci kostki o wymiarach 4,5 cm x 4,5 cm x 1 cm w ilości 20 dawek na 1 km2. Zrzuty dokonywane będą na terenach kompleksów leśnych, polach, łąkach z pominięciem terenów zabudowanych. Przynęty zawierające blister ze szczepionką przeciwko wściekliźnie są koloru ciemnobrązowego.

Przynęty nie należy dotykać, nie podnosić jej z podłoża na którym ją znaleziono. Przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy wolno żyjące.

Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących.

Dla zachowania ostrożności, przy ewentualnych kontaktach z przynętami na otwarte rany, jamę ustną i nos, należy gruntownie przemyć te miejsca wodą z mydłem. W dalszym postępowaniu zgłosić się do lekarza.

Od dnia rozpoczęcia akcji szczepienia przez okres 3 tygodni po wyłożeniu przynęty tj. pomiędzy 1 a 22 maja 2010 roku – nie wypuszczać psów na tereny objęte wykładaniem szczepionki (dotyczy również psów myśliwskich).

W razie kontaktów zwierząt domowych z przynętami należy zdarzenie to zgłosić do lekarza weterynarii.

Działania uboczne stosowanej szczepionki – nie znane

Osoby mające kontakt ze szczepionką winny niezwłocznie zgłosić się do lekarza, zaś każdy kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do lekarza weterynarii. Zaleca się trzymanie psów na uwięzi, zaś kotów w zamknięciu.

Info:
www.rogacz.hrubieszow.info