Terebiń: Dożynki gminno-parafialne Gminy Werbkowice

8 września 2013r. w Terebiniu mieszkańcy gminy Werbkowice obchodzili Gminno – Parafialne Święto Plonów. Tegoroczne Dożynki odbywały się na boisku szkolnym obok szkoły w Terebiniu.

Reklamy

O godzinie 11:45 wyruszył korowód z 21 wieńcami dożynkowymi przygotowanymi przez poszczególne sołectwa na plac przed szkołą. Delegacje wieńcowe prowadzili Starostowie tegorocznych dożynek Pani Beata Mazurek z Podhorzec i Pan Jacek Chmielowiec z Terebinia.

Dożynkowe uroczystości rozpoczęła polowa Msza Święta Dziękczynna w intencji rolników z terenu gminy Werbkowice, celebrowana przez Proboszcza Parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Terebiniu ks. Wiesława Zborowskiego. Podczas Mszy Świętej nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych, przekazanie darów ołtarza przez dzieci, chleba i bukietu kwiatów przez starostów oraz koszy z owocami i warzywami przez mieszkańców sołectwa Terebiń.

Kolejnym punktem dożynek było przekazanie chleba przez starostów gospodarzowi gminy Werbkowice panu Lechowi Bojko. Pokrojonym chlebem, wójt gminy, przewodniczący rady gminy, starostowie oraz dzieci w ludowych strojach, dzielili się ze wszystkimi zgromadzonymi. Podczas dożynkowych uroczystości nie zabrakło wystąpienia gospodarza pana Lecha Bojko oraz zaproszonych Gości. W części artystycznej występowały zespoły z gminy Werbkowice oraz zaproszeni goście: Kapela Kapeluśka z Metelina, Zespół Wesoła Ferajna z Husynnego, Zespół wokalno-teatralny Czerwona Jarzębina z Moroczyna. Dodatkowych atrakcji dostarczyły również: pokaz ZUMBY, występ Kabaretu Szara Eminencja, występ wokalno-instrumentalny dzieci z klasy skrzypiec, pokaz grupy kuglarskiej oraz różnego rodzaju konkursy.

W późnych godzinach wieczornych odbył się pokaz tańca z ogniem w wykonaniu grupy ILUZJA. Na koniec publiczność bawiły zespoły: NAYDIS, MAX-DANCE oraz SONIC. Tradycyjnie odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec. W konkursie gminnym na najlepszy wieniec dożynkowy komisja w składzie: Zofia Dyda, Andrzej Marut, Joanna Bożek, Elżbieta Swatek-Wańczycka, Agnieszka Pawlos, przyznała ufundowane przez Wójta Gminy Werbkowice następujące nagrody:

I nagrodę – Sołectwu Wilków,

II nagrodę – Sołectwu Łysa Góra,

III nagrodę – Sołectwu Terebiń.

Pozostałe delegacje wieńcowe (OSP TerebińSołectwo SahryńSołectwo Hostynne, Sołectwo Gozdów, Sołectwo Podhorce, Sołectwo DobromierzyceSołectwo Alojzów, Sołectwo Konopne, Sołectwo Malice, Sołectwo KotorówSołectwo Turkowice, Sołectwo Strzyżowiec, Sołectwo Terebiniec, Sołectwo Werbkowice, Sołectwo Kol. Terebiń, Sołectwo Peresołowice, Warsztat Terapii Zajęciowej w Turkowicach, Sołectwo Kol. Wilków) otrzymały dyplomy i nagrody za udział, zostały również wyróżnione Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy oraz Klub Seniora z Werbkowic.

Dodatkowych atrakcji dostarczyły bogate wystawy i stoiska:

– wystawa płodów rolnych przygotowana przez ODR w Sitnie

– punkt informacyjny KRUS

– prezentacja nowoczesnych maszyn i urządzeń rolniczych

– stoisko Spółdzielni Mleczarskiej BIELUCH w Chełmie

– stoiska z pieczywem, ciastem, miodem

– stoisko Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Werbkowice (produkty tradycyjne i ciasta)

– stoisko wsi Terebiń (ciasta i pierogi)

– atrakcje dla dzieci (dmuchane miasteczko)

– ogródek piwny, gastronomia

– pokaz quadów firmy SENDPOL Piotr Sendecki

– grochówka przygotowana przez OSP z Turkowic


Organizatorzy dożynek:

Wójt Gminy Werbkowice

Parafia rzymsko – katolicka p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Terebiniu

Rada Gminy Werbkowice, Rada Sołecka w Terebiniu

Sołtys Wsi Terebiń, Sołtys Wsi Kolonia Terebiń

OSP i KGW Terebiń

Stowarzyszenie Edukacja i Rozwój Wsi Terebiń

Gminny Ośrodek Kultury w Werbkowicach


Sponsorzy dożynek:

– Gestamp Wind

– Grupa Żywiec Browar WARKA

– Kazimierz Adamek ADAMEX Imprezy plenerowe

– Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. Oddziału w Hrubieszowie

– Bank Spółdzielczy w Werbkowicach

– Spółdzielnia Mleczarska BIELUCH w Chełmie

– Władysław Brzozowski, Wojciech Goławski Zakłady Zbożowo-Młynarskie w Werbkowicach

– Stanisław Niedźwiedź Sklep Wielobranżowy w Werbkowicach

– Jerzy Rybczyński Hurtownia art. spożywczo-przemysłowych w Werbkowicach

– Marian Kozyra Piekarnia Werbkowice

– Antoni Skrzypa Piekarnia Cukiernia ASR

– Paweł Korda Piekarnia KORDA

– Marek Jańczak Sklep spożywczy ANITA

– Krzysztof Piłat Specjalistyczne gospodarstwo sadowniczo-ogrodnicze

 Anna Garbacz Sklep spożywczo-przemysłowy HANKA

– Stanisław Gietka Piekarnia Hrubieszów

 

Szczególne podziękowania i słowa uznania należą się mieszkańcom wsi Terebiń i Kolonia Terebiń: radnemu Panu Dariuszowi Klimkowiczowi, sołtysowi Wsi Terebiń Panu Leszkowi Orchowskiemu, sołtysowi Kolonii Terebiń Panu Eugeniuszowi Garbaczowi, Dyrektorowi Publicznej Szkoły Podstawowej w Terebiniu Pani Grażynie Wołos, KGW „Atomówki”, strażakom, dorosłym, młodzieży i dzieciom i wielu innym, których nie sposób wymieniać, za wspaniałą organizację, pomysłowość i zaangażowanie.

Konferansjerem tegorocznych dożynek był pan Paweł Kowalczyk.


Info i fot. UG Werbkowice