Terytorialsi na ćwiczeniu „Korczów 2022” [ZDJĘCIA]

23 września 2022 r. w Korczowie w powiecie biłgorajskim odbyły się ćwiczenia zgrywające siły i środki Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z udziałem żołnierzy 25 zamojskiego batalionu lekkiej piechoty. Celem ćwiczeń było doskonalenie przygotowania do prowadzenia akcji ratowniczych w powiecie i współdziałania z siłami ratowniczymi.

Reklamy

Ćwiczenia manewrowe odbyły się na terenie Zakładów Gospodarowania Odpadami w Korczowie k. Biłgoraja, a ich głównym organizatorem była Komenda Powiatowa PSP w Biłgoraju. 

Scenariusz zakładał pożar hałdy odpadów, obejmujący również budynki i pobliski kompleks leśny. Głównym tematem ćwiczeń, w których uczestniczyli żołnierze z kompanii biłgorajskiej była budowa blisko 2-kilometrowej linii gaśniczej oraz transport wody na dalekie odległości. Scenariusz zakładał również kilka pobocznych zagadnień, jak: wypadek komunikacyjny pojazdu pożarniczo-gaśniczego oraz akcję poszukiwawczą osób zaginionych na rozległych obszarach leśnych.

Reklamy

– Podczas ćwiczenia nasi żołnierze brali udział, m.in. w poszukiwaniu osób zaginionych w terenie leśnym. Realizowaliśmy to zadanie w dwojaki sposób. W pierwszej części żołnierze naszej kompanii, uczestnicy programu K-9 wraz z psem poszukiwawczo-ratowniczym odnaleźli ukrytych pozorantów, następnie żołnierze tyralierą przeczesywali kompleks leśny w poszukiwaniu zaginionych. W tym ćwiczeniu byliśmy wspierani przez jednostkę OSP wyposażoną w specjalistycznego drona z kamerą termowizyjną, który z góry wspierał działania naszych żołnierzy. – powiedział ppor. Dariusz Bednarz, dowódca plutonu.

Zadania terytorialsów podczas tych ćwiczeń manewrowych polegały również na ewakuacji osób poszkodowanych ze strefy zagrożenia, udzieleniu im pomocy medycznej oraz transporcie rannych. Następne zadania to zabezpieczenie miejsca zdarzenia, kierowanie ruchem w związku z wystąpieniem utrudnień w ruchu drogowym oraz izolacja terenu działań przed dostępem osób postronnych. Żołnierze doskonalili także prowadzenie łączności z innymi służbami ratowniczymi.

Ćwiczenia zgrywające, jak te w Korczowie, mają za zadanie przygotować i doskonalić umiejętności żołnierzy w pełnieniu ich podstawowej misji, jaką jest niesienie pomocy lokalnej społeczności i współdziałanie z innymi służbami ratowniczymi na wypadek katastrof i różnego rodzaju klęsk żywiołowych. 

Żołnierze 2 LBOT od kilku lat uczestniczą w ćwiczeniach zgrywających z innymi służbami ratowniczymi w naszym regionie i już nie raz podczas realnych zdarzeń, mieli okazję potwierdzić, że są wiarygodnym i sprawdzonym partnerem w tego typu działaniach.

­


ZDJĘCIA:

­

info i fot. 2LBOT / por. MARTA GABOREK


Zobacz też:

50 etatów czeka w Służbie Celno-Skarbowej [ZDJĘCIA]

50 etatów czeka w Służbie Celno-Skarbowej [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →