Terytorialsi szkolą się z ratownictwa wodnego

W dniach 18-19 lutego 2020 r., na akwenie wodnym Żółtańce koło Chełma odbyły się ćwiczenia z reagowania kryzysowego.

Reklamy

 

Organizatorem szkolenia była Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Nr 1 w Chełmie. Terytorialsi z 24 batalionu lekkiej piechoty z Chełma pod okiem strażaków i ratowników WOPR-u szkolili się z zakresu ratownictwa wodnego. Na Zalewie Żółtańce uczyli się, m.in. różnych technik ewakuacji osób znajdujących się w wodzie, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także prowadzenia działań poszukiwawczych osób na linii brzegowej zbiornika.

Zadania żołnierzy WOT skupiały się na prowadzeniu akcji ratowniczej przy użyciu łodzi rozpoznawczych i ubrań do pracy w wodzie. Ponadto Terytorialsi mieli okazję zapoznać się ze sprzętem specjalistycznym strażaków i ratowników wodnych.

Reklamy

Mogliśmy w praktyce poznać szersze zastosowanie sprzętu i podpatrzeć strażaków, którzy, na co dzień mają większe doświadczenie w takich akcjach. Wymieniliśmy się doświadczeniami, zdobyliśmy dużo nowych wiadomości praktycznych i przykładów, które strażacy mają podczas pełnienia swojej służby. Takie wspólne szkolenia to jest bardzo dobry pomysł, ponieważ w przyszłości będziemy współdziałać i musimy być przygotowani na różnego typu akcje. Takie ćwiczenia mogą się przyczynić, do tego, że w przyszłości, łącząc nasze siły będziemy jeszcze bardziej skuteczni. – mówi uczestniczka szkolenia kpr. Paulina Pawłowicz z 24 batalionu lekkiej piechoty z Chełma.

Warto dodać, że to nie pierwsze tego typu ćwiczenia. Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zrealizowali do tej pory kilka wspólnych szkoleń z PSP i WOPR w zakresie prowadzenia akcji ratunkowych na wodzie i lądzie. Tego typu ćwiczenia mają przygotować żołnierzy OT do efektywnego współdziałania z innymi służbami ratowniczymi podczas akcji kryzysowych w naszym regionie.

 

info i fot.: 2LBOT