Terytorialsi wzięli udział w ćwiczeniu Huzar’22 [ZDJĘCIA]

Terytorialsi z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej po raz szósty brali udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. HUZAR-22. W realizowanych zadaniach bojowych i ratowniczych wykorzystywano grupę konną WOT. 

Reklamy

W trwającym 7 dni ćwiczeniu, wzięli udział żołnierze z 25 zamojskiego batalionu lekkiej piechoty, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego oraz konni z 9 brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. Manewry odbywały się w Zamościu oraz gminie Komarów-Osada (powiat zamojski), zakończyły się 28.08 br. wspólnym pokazem wyszkolenia żołnierzy, prezentowanym podczas obchodów 102. rocznicy Bitwy pod Komarowem. 

Uczestniczący w ćwiczeniu żołnierze doskonalili umiejętności strzeleckie, prowadzenie działań rozpoznawczych, planowanie i realizację szturmu i zasadzek, czarną taktykę, czyli umiejętność działania w terenie zurbanizowanym oraz zagadnienia związane z medycyną pola walki. Grupa konna natomiast, podnosiła swoje umiejętności w zakresie konnych działań rozpoznawczych, patrolowania, dostarczania środków zaopatrzenia z wykorzystaniem sprzętu jucznego, działań łącznikowych w warunkach ciszy radiowej oraz działań ratowniczych w terenie niedostępnym dla pojazdów mechanicznych.    

Reklamy

­

Podsumowaniem i sprawdzianem wiedzy oraz nabytych podczas ćwiczenia umiejętności były realizowane zadania taktyczne. Pierwszy scenariusz przewidywał przerzut śmigłowcem w teren czasowo zajęty przez przeciwnika, rozpoznanie i szturm na obiekt zakwalifikowany, jako stanowisko dowodzenia, opanowanie, przeszukanie budynku i zdobycie istotnych w informacji. 

Według kolejnego scenariusza, do śmigłowca rozbitego w terenie opanowanym przez przeciwnika, niedostępnym dla pojazdów mechanicznych, została skierowana grupa konna żołnierzy, których zadaniem było zabezpieczenie rejonu działania, zaopatrzenie i przetransportowanie rannych w bezpieczny rejon, wezwanie i naprowadzenie statku powietrznego, ewakuującego poszkodowanych.

Planując i realizując postawione zadania żołnierze mieli okazję czerpać z doświadczeń żołnierzy grupy dalekiego rozpoznania min. w nawigacji lądowej, mieli również możliwość praktycznego zgrania taktyki z procedurami obowiązującymi załogę śmigłowca, czyli między innymi: doskonalenia przekazywania sygnałów naprowadzania, ubezpieczenia startu i lądowania, postępowania podczas podejścia, wejścia na pokład oraz samego lotu śmigłowcem. 

Zadania, jakie realizowali żołnierze Lubelskiej Brygady OT podczas ćwiczenia pomagają poznawać, ujednolicać i doskonalić procedury działania i bezpieczeństwa aby w razie potrzeby móc efektywnie wspierać jednostki wojsk operacyjnych w stałych rejonach odpowiedzialności. Przyczyniają się również do zbierania doświadczeń w wykorzystywaniu pododdziałów konnych w działaniach bojowych oraz możliwości alternatywnego ich wykorzystania w Wojskach Obrony Terytorialnej.    

Tego typu szkolenia są jednym z wielu, jakie wpisane są w program szkoleniowy terytorialsów, a ich celem jest ciągłe doskonalenie umiejętności bojowych i ratowniczych żołnierzy OT.  

­


­

info i fot. 2LBOT / por. MARTA GABOREK


Zobacz też:

Nowy dowódca w 2 Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym [ZDJĘCIA]

Nowy dowódca w 2 Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →