Terytorialsi z Lubelszczyzny wyruszyli na poligon

Terytorialsi z Lubelszczyzny rozpoczęli w miniony weekend szkolenie zintegrowane na poligonie w Wędrzynie. Szkolenie przejdzie w sumie ponad 1500 żołnierzy z Lublina, Dęblina, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa.

Reklamy


Blisko 500 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, kilkadziesiąt pojazdów i innego rodzaju sprzętu wojskowego wyruszyło w sobotę 26 stycznia br. na pierwsze w tym roku szkolenie zintegrowane na poligonie w Wędrzynie. Zimowy poligon potrwa do 8 marca br. W sumie w trzech turach szkolenie przejdzie ponad 1500 żołnierzy OT z Lubelszczyzny.

Położony w województwie lubuskim ośrodek szkolenia poligonowego, oprócz terenów leśnych, posiada obiekty zurbanizowane oraz tzw. specjalistyczne. To właśnie tego typu obiekty dają żołnierzom okazję do nauki zupełnie nowych umiejętności.

Żołnierze będą doskonalić swoje praktyczne umiejętności, m.in. z taktyki, topografii, strzelectwa, łączności oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej na polu walki. Na terenie ośrodka zurbanizowanego przejdą szkolenie z prowadzenia działań w rejonie zurbanizowanym. Na strzelnicach i pasach taktycznych będą szlifować swoje umiejętności strzeleckie z etatowej broni, w tym również z obsługi moździerzy i ręcznych granatników przeciwpancernych. Ponadto w ramach szkolenia inżynieryjno-saperskiego żołnierze będą uczyć się, m.in. praktycznego posługiwania się materiałami wybuchowymi, rozpoznawania dróg i przejezdności terenu oraz budowy zapór inżynieryjnych. Planowane są także wspólne ćwiczenia z Strażą Pożarną w ramach reagowania kryzysowego.

Szkolenia zintegrowane, poza podstawowymi, wyrównawczymi oraz rotacyjnymi, są jedną z form podnoszenia umiejętności żołnierzy OT. Udział w takim szkoleniu jest obowiązkiem na trwale wpisanym w roczny kalendarz szkoleń.

 

***

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego
ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz.
Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą blisko 3100żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi.


tekst i fot.: 2.LBOT