Trudne warunki atmosferyczne, ślisko na drogach

Na drogach w całym kraju panują trudne warunki atmosferyczne. Policjanci apelują do kierowców o ostrożną jazdę, zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem.

Reklamy

 

Na mokrej nawierzchni zmniejsza się przyczepność opon i nasze bezpieczeństwo. Tym bardziej powinniśmy jeździć z prędkością dostosowaną do panujących warunków – natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni. Ważne jest też zachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu.

Apelujemy do kierowców o ostrożną jazdę, zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem.

W obecnej porze roku niezwykle istotne jest, aby piesi, którzy poruszają się jezdnią lub poboczem, nosili elementy odblaskowe. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważają wszelkie nieoświetlone przeszkody na drodze, w tym pieszych ubranych w odzież, która kolorem jest zbliżona do otoczenia (czarny, szary).

Pieszy widzi światła samochodu z dużej odległości, jednak dla kierowcy może być on niewidoczny. Odblaskowy breloczek, opaska, kamizelka sprawią, że zostanie w porę dostrzeżony.

Pamiętajmy też, że niekorzystna pogoda przyczynia się niekiedy do złego samopoczucia powodując u osób prowadzących pojazd rozproszenie uwagi. Uczestnicząc w ruchu drogowym weźmy pod uwagę również taką okoliczność.

 

źródło: KWP Lublin