Trzecia edycja konkursu „Czy znam swój region?”

Katolickie Radio Zamość, Zamojskie Towarzystwo Turystyki Górskiej i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Zamościu zapraszają do udziału w trzeciej edycji konkursu wiedzy o „małych ojczyznach” pod nazwą „Czy znam swój region?”.

Reklamy

Przewodnicy turystyczni przygotowali 15 pytań dotyczących historii, kultury i przyrody powiatów: Biłgoraj, Hrubieszów, Lubaczów, Tomaszów Lubelski i Zamość. Zadaniem uczestników konkursu jest udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania i odesłanie ich na adres organizatora. 

Konkurs będzie trwał do 10 września 2012 r. a jego rozwiązanie nastąpi 13 września (czwartek) o godzinie 11:15.

 

Odpowiedzi na pytania można przesyłać na adres:

Katolickie Radio Zamość

ul. Hetmana Jana Zamoyskiego 1

22-400 Zamość

lub

lukaszkot@poczta.onet.pl

 

Proszę podać imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu.

 

Koordynatorem konkursu jest Łukasz Kot (Katolickie Radio Zamość) 505 103 828.

Konkurs odbywa się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, Hrubieszowie, Lubaczowie, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu.

 

Pytania konkursowe 

1. Jakie elementy znajdują się w herbie Powiatu zamojskiego?

2. Podaj imię i nazwisko znanego lekarza, który swoje życie związał ze Szczebrzeszynem. Był autorem „Dzienników z lat okupacji”.

3. Na terenie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego znajduje się rezerwat, który obejmuje skupiska roślin stepowych takich, jak: róża francuska, wiśnia karłowata i miłek wiosenny. Podaj nazwę tego rezerwatu.

4. Ile gmin wiejskich wchodzi w skład powiatu hrubieszowskiego?

5. Podaj imię i nazwisko znanego przedsiębiorcy, producenta zabawek i wynalazcy „hole camera” pochodzącego z Hrubieszowa.  

 6. Użytek ekologiczny w okolicach Zosina. Polodowcowe, dwudenne, naturalne jeziorko śródpolne, siedlisko licznych ptaków chronionych.

7. Wymień cztery miasta, jakie wchodzą w skład powiatu lubaczowskiego.

8. Podaj imię i nazwisko polskiego lekkoatlety, chodziarza, wielokrotnego mistrza olimpijskiego i świata urodzonego w Lubaczowie.

9. Na obszarze powiatu lubaczowskiego wydzielono kilka rezerwatów przyrody. Wymień trzy z nich.

10. Wymień trzy spośród sześciu wsi, które niegdyś były miastami, a dziś leżą na terenie powiatu Tomaszów Lubelski.

11. Jak się nazywa urodzony w Źwiartowie polski duchowny katolicki, jezuita, teolog, dziennikarz, publicysta i poeta?

12. Drzewo nazywane „Królową Roztocza”. Występuje m.in. na terenie ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej „Siwa Dolina”. Z drewna tego drzewa miano zbudować konia trojańskiego, a król Salomon miał wyłożyć nim podłogę w Świątyni Jerozolimskiej.

13. Jaką powierzchnię w przybliżeniu (w km kw.) posiada powiat biłgorajski.

14. Urodziła się w Rakówce pod Biłgorajem – polska poetka, prozaik, autorka felietonów i utworów dramatycznych dla dzieci i dorosłych. Któż to taki?

15. Rezerwat „Obary” zajmuje 62,3 ha. W jakim celu został utworzony?

 

Pytanie dodatkowe! – Odpowiedź nieobowiązkowa! Osoby, które odpowiedzą na to pytanie będą walczyły o dodatkową nagrodę konkursową!

16. Podziel się ciekawostką, zasłyszaną legendą, opowieścią, opisem miejsca lub zdarzenia, którego byłeś/byłaś świadkiem. A może posiadasz ciekawe zdjęcie lub film związany z Zamojszczyzną! Prześlij nam, a weźmiesz udział w losowaniu dodatkowej nagrody.

    

Nagrody będą do odebrania w Biurze Promocji i Reklamy Katolickiego Radia Zamość od poniedziałku do piątku od 9 do 15.

Pytania konkursowe również na www.krz.pl