Uczcili pamięć żołnierzy KOP

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej porządkowali mogiły oficerów i żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. W ten sposób chcieli uczcić pamięć bohaterów, którzy podczas II wojny światowej oddali swoje życie w obronie polskich granic.

Reklamy

Listopad to czas szczególnej pamięci o zmarłych, zarówno bliskich, jak i tych, którzy zapisali się na kartach naszej historii. Funkcjonariusze NOSG rokrocznie aktywnie angażują się w sprzątanie grobów tych, którzy wcześniej strzegli polskich granic. Również w tym roku zadbali o to, by znicze zapłonęły na grobach żołnierzy Zgrupowania KOP gen. bryg. Wilhelma Orlika – Rückemanna, 1. Pułku Piechoty KOP czy sformowanych w sierpniu 1939 roku na bazie jednostek KOP – 33. i 36. Dywizji Piechoty.

Mogiły żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza rozsiane są po całym województwie lubelskim. W tym roku funkcjonariusze odwiedzili te znajdujące się na cmentarzach w Chełmie, Zamościu, Łaszczowie, Tyszowcach, Łabuniach, Łosińcu, Wereszczynie, Wytycznie, Aleksandrowie, Łukowej i Starym Dzikowie oraz mogiły leśne.

W porządkowaniu mogił w lasach sobiborskich w Osowie i Wołczynach funkcjonariuszom NOSG pomagali pracownicy Nadleśnictwa Sobibór.

­

info i fot. NOSG