Ukraina wznowi dostawy gazu do Polski przez Hrubieszów

Ukraiński parlament przyjął pod koniec ubiegłego tygodnia uchwałę o wznowieniu dostaw gazu do Polski poprzez połączenie w Hrubieszowie. Jeszcze w tym roku ukraiński Naftohaz zamierza dostarczyć tym rurociągiem blisko 200 tys. m sześc. gazu pochodzącego ze złóż w Azji Środkowej.

Reklamy

Dostawy odbywać się będą w ramach obowiązującego nadal kontraktu z 2004 roku zawartego między PGNiG a Naftohazem. Ze względu na zakaz eksportu gazu z krajowych złóż Naftohaz do celów eksportowych przeznaczać będzie gaz kupowany ze złóż w Azji Środkowej.

Zdaniem ukraińskich ekspertów wznowienie dostaw gazu rurociągiem przez Hrubieszów to nowe otwarcie w polsko-ukraińskich relacjach w zakresie energetyki. – Po rozwiązaniu tego problemu powinny także przyspieszyć pozostałe wspólne projekty w tym sektorze – uważa Mychailo Honczar, dyrektor ds. programów energetycznych w Nomos Center. Wymienia w tym kontekście choćby projekt Odessa-Brody-Płock oraz współpracę w ramach spółki Devon (udziałowcem jest PGNiG).

Reklamy

– W kolejce czekają już kolejne wspólne przedsięwzięcia, jak choćby poszukiwanie złóż gazu łupkowego w zachodniej części Ukrainy (tutaj zainteresowanie wykazuje PKN Orlen) czy możliwość eksportu energii elektrycznej do Polski – dodaje ekspert.

Według Honczara wznowienie dostaw gazu do Polski może być też pierwszym krokiem do uruchomienia eksportu ukraińskiego gazu do innych krajów UE. – Do tego niezbędne będzie jednak renegocjowanie kontraktów z Gazpromem i zniesienie klauzul zakazu reeksportu dostarczanego z Rosji surowca – podkreśla.

***

Źródło:
www.gazownictwo.wnp.pl