23 kwietnia 2024

Unijne środki dla turystyki

Według informacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego istnieje duże zainteresowanie społeczeństwa i potencjalnych beneficjentów informacjami na temat możliwości uzyskania dotacji unijnych w latach 2007 – 2013.

br />Fakt, że środki unijne przyciągają tak dużą uwagę nie jest zaskakujący. Na przykład na rozwój turystyki przewidziane jest ponad 8 miliardów Euro ze środków Unii Europejskiej.

Jednym z przykładów wykorzystania środków unijnych jest projekt „Turystyka – wspólna sprawa”, realizowany na terenie całego kraju. Jest to pierwszy tak duży i kompleksowy projekt szkoleniowo-doradczy dla branży turystycznej, który wyróżnia dodatkowo fakt, że w jego ramach powstają nowoczesne produkty turystyczne w formule sieciowej.

Projekt „Turystyka – wspólna sprawa” wdrażany jest od 2006 roku. Efekty już są widoczne: ponad 100 grup partnerskich, które pracują nad ponad 200 produktami turystycznymi. Część grup odbyła już szkolenia z Współpracy Sieciowej, część – jest w ich trakcie. Kursy mają na celu zapewnienie wsparcia członkom grup partnerskich w pracach nad produktami turystycznymi. Kolejny etap to szkolenia zawodowe, dzięki którym przedsiębiorstwa i organizacje z sektora turystycznego mogą podnieść poziom konkurencyjności i świadczonych usług. – mówi Anna Świebocka-Nerkowska, Dyrektor Zespołu Rozwoju Zasobów Ludzkich Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Ponadto, właściciele
i pracownicy przedsiębiorstw turystycznych mogą wziąć udział w szkoleniach językowych, wybierając jeden z czterech języków: angielski, francuski, niemiecki lub rosyjski.

Projekt „Turystyka – wspólna sprawa” daje zainteresowanym wsparcie w staraniach
o dotacje dla sektora turystycznego. Jest to pierwszy projekt, gdzie oprócz pozyskania konkretnej wiedzy, uczestnicy mogą liczyć także na doradztwo. Zwykle takie usługi, jak doradztwo i pomoc w wypełnianiu wniosków są płatne – nawet do kilku tysięcy złotych. Biorąc udział w szkoleniach, w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa”, uczestnicy zdobywają odpowiednią wiedzę praktyczną w ramach pakietów szkoleniowych i doradczych za kilkaset złotych. Podczas spotkań doradczych przedsiębiorcy, pracownicy przedsiębiorstw turystycznych, a także samorządowcy m.in. tworzą biznesplany, a także piszą propozycje wniosków o dofinansowanie na rozwój produktów turystycznych.
Takie zajęcia okazują się bardzo przydatne, gdyż pula środków przeznaczona z funduszy unijnych na turystykę jest imponująca.

W ramach Programów Operacyjnych w latach 2007 – 2013 na rozwój turystyki do wykorzystania jest blisko 4 miliardy Euro. Kwota jest sumą środków przeznaczonych w poszczególnych Programach Operacyjnych na projekty dla sektora turystycznego, tj. w: Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, Regionalnych Programach Operacyjnych, Programie Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej oraz Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka. Dodatkowo, na turystykę zostaną także częściowo przeznaczone środki z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, który zakłada m.in. podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez inwestycje w kadry, czyli: szkolenia i doradztwo. Będzie to suma przekraczająca 2,5 miliarda Euro. Ponadto, na rozwój turystyki zostanie przeznaczona także część środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – blisko 2 miliardy Euro. Tak więc, w sumie na rozwój turystyki w Polsce przewidziane jest ponad 8 miliardów Euro ze środków Unii Europejskiej.
Składanie wniosków o dotacje unijne dopiero się rozpocznie. Aby starać się o dotacje trzeba znać procedury oraz dysponować odpowiednią wiedzą na temat funduszy strukturalnych, co często stanowi największą barierę. „Turystyka – wspólna sprawa” jest projektem, dzięki któremu pozyskanie dofinansowania ze środków unijnych na rozwój turystyki, będzie znacznie łatwiejsze.

Projekt „Turystyka – wspólna sprawa” objęty jest patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego i Wojewody Lubelskiego. Partnerami projektu w województwie lubelskim są: Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Nałęczowska”, Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, Europejskie Centrum Integracji i Współpracy Samorządowej „DOM EUROPY”, Związek Transgraniczny Euroregion Bug, Lokalna Organizacja Turystyczna „Zamość i Roztocze”.

***

Ogólnopolskimi patronami projektu „Turystyka – wspólna sprawa” są: Polska Organizacja Turystyki, Polska Izba Turystyki, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Polska Federacja Pilotażu i Przewodnictwa oraz Rada Krajowa Izb Turystyki.