Uroczystości patriotyczno – religijne w Staszicu

16 czerwca 2013 r. w miejscowości Staszic odbyły się uroczystości patriotyczno – religijne przy Pomniku „Pamięci pomordowanych Polaków w latach 1939-1947 przez faszystów niemieckich i ukraińskich oraz NKWD I UB”.

Reklamy

Organizatorami uroczystości byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Rejonowe Uchanie, Wójt Gminy Uchanie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Uchaniach. Do pomocy w organizacji włączyli się aktywnie mieszkańcy wsi Staszic.

W uroczystościach udział wzięły m.in. delegacje wraz z pocztami sztandarowymi z zaprzyjaźnionych Kół Rejonowych, poczty sztandarowe ze szkół i OSP, przedstawiciele  władz samorządowych zarówno  ze Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie jak i gminy Uchanie, zaproszeni goście oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Uroczystości rozpoczęły się Hymnem Państwowym, następnie głos zabrał prezes ŚZŻAK Koła Rejonowego Uchanie

por. Andrzej  Jaroszyński. W swym wystąpieniu powitał wszystkich zaproszony gości oraz przypomniał o okrutnych wydarzeniach  jakie  miały miejsce na terenie gminy Uchanie w latach 1939-1947 a w trakcie których śmierć ponieśli mieszkańcy tej gminy  . Następnie głos zabrał Prezes Okręgu ŚZŻAK Zamość  Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak a po nim p.o. Wójta Gminy Uchanie Jolanta Kusik.

Mszę Św. poprzedziła część artystyczna w wykonaniu  zespołów „Nadzieja” i „Staszicowiacy”  działających przy GOK Uchanie oraz młodzież z Gminnego Gimnazjum w Uchaniach z/s w Jarosławcu. Następnie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz wszystkich pomordowanych. Mszę Świętą odprawił ks. kan. Kazimierz Stelmaszczuk. Po Mszy Św. odbył się Apel  Poległych oraz złożone zostały przez licznie przybyłe delegacje wieńce i wiązanki.  Uroczystości patriotyczno – religijne zakończyła wspólnie odśpiewana „Rota”. Całość uroczystości prowadziła Anna Król – dyrektor GOK w Uchaniach.

 

źródło i fot. UG Uchanie