26 września 2023

Uwaga na oszustwa metodą „na pracownika banku”. 28-latka straciła 10 tys.

Oszust przedstawił się jako pracownik banku i powiedział, że na koncie 28-latki wykryto podejrzane logowanie. Celem weryfikacji szczegółów miała zainstalować program do zdalnej obsługi pulpitu, przekazać kod dostępu i zalogować się na rachunek….

Reklamy

Do 28-letniej mieszkanki Szczebrzeszyna zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako pracownik banku i powiedział, że zaobserwował na jej koncie podejrzaną próbę logowania. Zapewniał, że logowanie zostało przez nich zablokowane, jednak aby zobaczyć szczegóły 28-latka powinna zainstalować na swoim komputerze program do zdalnej obsługi pulpitu. Nieświadoma oszustwa wykonała polecenie.

Następnie do rozmowy włączył się rzekomy pracownik departamentu bezpieczeństwa banku, któremu przekazała kod dostępu. Mówił jej, że będzie wykonywał różne czynności na urządzeniu, aby wykryć nielegalne, szpiegowskie oprogramowania. Następnie na jego prośbę zalogowała się również do bankowości internetowej.

Reklamy

Podczas rozmowy, która trwała kilka godzin, mężczyzna zapewniał 28-latkę, że bank kontroluje sytuację i pieniądze są bezpieczne. Poprosił także o potwierdzanie smsów, które otrzymywała. Na zakończenie rozmowy oznajmił, że prace serwisowe na rachunku potrwają do następnego dnia i w tym czasie nie powinna logować się na konto.

Wieczorem zatelefonował do 28-latki prawdziwy konsultant z działu sprzedaży banku. Chciał zweryfikować prawdziwość wniosku o kredyt. Zdziwiona 28-latka powiedziała, że nie składała żadnego wniosku, opowiedziała także o całej sytuacji.

Reklamy

Wówczas konsultant wyjaśnił, że prawdopodobnie padła ofiarą oszusta. Okazało się, że na rachunku pokrzywdzonej oszust wykonał trzy operacje finansowe, dwa przelewy udało się zablokować. Niestety jedna z transakcji została zrealizowana. 28-latka straciła ponad 10 tysięcy złotych. Mieszkanka gminy Szczebrzeszyn zablokowała dostęp do konta i karty płatniczej. Sprawę zgłosiła policjantom.

(źródło: KMP Zamość, fot. arch. lubiehrubie.pl)


Zobacz też:

Siła uderzenia była tak duża, że wypadli z auta – WIDEO

Siła uderzenia była tak duża, że wypadli z auta – WIDEO


LubieHrubie na Instagramie