29 września 2023

Uwaga na spadający z dachów śnieg i lód!

Spadający z dachu śnieg jest niebezpieczny zarówno dla pieszych jak i samochodów zaparkowanych blisko budynku. Tylko wczoraj zamojscy policjanci odebrali dwa zgłoszenia dotyczące uszkodzonych w ten sposób pojazdów. Przypominamy, że obowiązek usunięcia śniegu i zwisających sopli lodu z dachów i znad wejść do budynków ciąży na właścicielu nieruchomości.

Reklamy

Na wielu dachach zalega warstwa śniegu i lodowych nawisów. Spadając z wysokości stanowi zagrożenie nie tylko dla przechodniów ale i zaparkowanych blisko budynków aut. Tylko wczoraj zamojscy policjanci odebrali dwa zgłoszenia dotyczące uszkodzeń pojazdów spowodowanych przez spadający z dachu śnieg i lód. W zaparkowanej na ul. Partyzantów toyocie spadający lodowy nawis wgniótł dach. W stojącym natomiast na ul. Greckiej oplu w wyniku osunięcia się śniegowo-lodowego nawisu rozbita została przednia szyba.
 
Policjanci przypominają o konieczności usuwania śniegu i zwisających sopli z dachów i wejść do budynków. Obowiązek ten ciąży na właścicielach, zarządcach i administaratorach budynków, którzy powinni zadbać o usunięcie śniegu i lodu z dachów, rynien, balkonów i innych elementów budowli – wszędzie tam, gdzie może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia.
 
Apelujemy również do przechodniów i kierowców, aby przemieszczając się bądź parkując pojazd w pobliżu budynków, zwracali uwagę na dachy i upewnili się, czy nie istnieje realne zagrożenie dla życia, zdrowia lub mienia.
 
O wszelkich niebezpieczeństwach należy niezwłocznie informować służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.
 
 
źródło: KMP Zamość (J.K.)
fot. Luka