Uwaga! Nowa metoda oszustw na wnuczka

W ostatnich dniach Policjanci z Poznania otrzymali cztery zgłoszenia od osób, które zostały oszukane nową metodą „na wnuczka”. Tym razem oszuści podawali się za policjantów CBŚ lub operacyjnych i namawiali poszkodowanych do wzięcia kredytów. Pieniądze miały być użyte podczas akcji zatrzymania „wnuczka”, a następnie zwrócone. Po przekazaniu gotówki, kontakt z oszustami się urywał.

Reklamy

Policja ostrzega przed nową metoda kradzieży. W ostatnich dniach w Poznaniu pojawili się oszuści, którzy wyłudzili od starszych osób znaczne sumy pieniędzy.

Sprawcy posługują się nietypową metodą „na wnuczka”. Poszkodowane osoby dostawały telefon od wnuczka lub innego członka rodziny, z prośbą o pożyczenie pieniędzy. Po zakończonej rozmowie, dzwoniła osoba podająca się za „policjanta CBŚ lub operacyjnego” który informował, że rozmowa z wnuczkiem była nagrywana. Tłumaczył, że jest prowadzona akcja przeciwko oszustom. Następnie prosił o pomoc w ich ujęciu.

Jeżeli pokrzywdzone osoby nie miały pieniędzy w domu, były instruowane by pójść do banku i wziąć kredyt. Po wypłaceniu pieniędzy były one przekazywane oszustom, którzy mieli być niedługo po tym zatrzymani. Oczywiście żadnych zatrzymań nie było i kontakt się urywał.

Apelujemy do mieszkańców, aby w każdym takim przypadku, gdy otrzymują podejrzane telefony od nieznanych im członków rodziny lub osób podających się za policjantów, zawsze kontaktowali się z Policją pod numerem 997. Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych. Oszuści co chwilę wymyślają nowe sposoby na wyłudzenie pieniędzy od ludzi i nieustannie potrzebne jest zachowanie czujności.

 

źródło: KWP Lublin, KWP Poznań/KG