Uwaga! Oszuści podszywają się pod infolinię ZUS

Uwaga! Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że jego konsultanci nie dzwonią do klientów w sprawie zmiany numerów telefonów do konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Instytucja przestrzega przed pojawiającymi się próbami oszustw.

Reklamy

Do ZUS docierają sygnały o tzw. spoofingu telefonicznym. Polega on na podszywaniu się pod dowolny numer lub nazwę kontaktu. Telefon odbiorcy pokazuje, że dzwoni ktoś zaufany, np. znajomy lub instytucja, a w rzeczywistości dzwoni ktoś zupełnie inny. W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków czy przedstawicieli urzędów.

W ostatnich dniach pojawiają się zgłoszenia od klientów, że kontaktował się z nimi rzekomo ktoś z ZUS – na ekranie telefonu wyświetlał się numer infolinii Zakładu, czyli 22 560 16 00.

Reklamy

Dzwoniący pytał, czy klient potwierdza zmianę numeru telefonu do konta w Platformie Usług Elektronicznych i czy w imieniu ZUS ma poinformować banki o tej zmianie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że nie dzwoni do klientów w takich sprawach. Ostrzega, by pod żadnym pozorem nie podawać dzwoniącym danych do logowania w PUE ani danych osobowych.

­

(info: ZUS Lublin / Małgorzata Korba)


Zobacz też:

Myślał, że uzupełnia dane na platformie Netflix – okazało się, że zapłacił na stacji w Bukareszcie

Myślał, że uzupełnia dane na platformie Netflix – okazało się, że zapłacił na stacji w Bukareszcie


LubieHrubie na Instagramie