Uwaga! Oszuści wykorzystują koronawirusa

W ostatnim czasie oszuści wykorzystują sytuację związaną z koronawirusem COVID-19 i podszywają się za różne firmy, czy instytucje, usiłując przejąć środki zdeponowane na kontach.

Reklamy

 

Przestępcy podszywają się pod instytucje zaufania publicznego, takie jak: banki, urzędy państwowe, centralne oraz lokalne. W przesyłanych wiadomościach zawarte są linki prowadzące do stron, których jedynym zadaniem jest wyłudzanie loginów i haseł do bankowości internetowej, a także kodów autoryzacyjnych dających możliwość zatwierdzenia przelewów na rachunek przestępców.

W niektórych przypadkach linki mogą prowadzić do stron zawierających złośliwy kod powodujący przejęcie urządzenia klienta, na którym otrzymał wiadomość.

Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić swoje oszczędności. Ponadto, nieświadomi konsumenci ujawniając swoją tożsamość przestępcom, mogą doprowadzić do wykorzystania jej do zawarcia w ich imieniu umów i w konsekwencji np. zaciągnięcia zobowiązań finansowych.

Pamiętajmy! Zawsze  należy czytać bardzo uważnie treść każdego SMS-a z kodem autoryzacyjnym lub treść komunikatu autoryzacyjnego przesłanego za pośrednictwem bankowej aplikacji mobilnej. Jeśli twój bank to umożliwia, zamień SMSy na autoryzację za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Jeśli podejrzewasz, że jesteś ofiarą internetowego oszustwa, zgłoś to jak najszybciej do swojego banku, najbliższej jednostce Policji, a następnie zespołowi reagowania na incydenty CERT.PL (pod adresem https://incydent.cert.pl/).

Wskazane powyżej instytucje przekażą Ci informacje na temat kolejnych kroków czy działań.

Apelujemy o rozwagę, rozsadek i odpowiedzialność.

 

źródło, grafika: KWP Lublin

 


 

Zobacz też:

WIADOMOŚCI – Zakaz odwiedzin w hrubieszowskim szpitalu

REGION – Policja ostrzega przed oszustami w związku z koronawirusem

WIADOMOŚCI – W związku z zagrożeniem koronawirusem, hrubieszowski Sanepid informuje