W Pacanowie kozy kują? Wycieczka z gminy Hrubieszów

Koziołek Matołek w Pacanowie jest wszędzie – na witrynach, w nazwach sklepów, barów i restauracji. Jest też na kartkach i pieczątkach pocztowych, tablicach ogłoszeń, a pluszowe maskotki z podobizną koziołka można kupić na każdym kroku. Ta mała miejscowość w województwie świętokrzyskim jest już oficjalną stolicą bajek.

Reklamy

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Czumów Kresy wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich, chcąc bliżej poznać przygody sławnego bohatera zorganizowało wycieczkę do Pacanowa. W wyjeździe uczestniczyło 35 osób w różnym wieku z terenu Gminy Hrubieszów.

W murach Europejskiego Centrum Bajki zwiedzający odnajdą szereg atrakcji, które rozpalają wyobraźnię i zainteresują każdego. Oprócz magicznej ekspozycji, pełnej zaskakujących zakątków i miejsc do zabaw Centrum posiada również sale kinową, teatralną, bibliotekę oraz sale wystawowe. Wokół  budynku przypominającego kilka ustawionych obok siebie bab z piasku, rozciąga się pięknie zagospodarowany ogród tematyczny (smaku, zapachu, dotyku), nieopodal płynie strumień poruszający ogromne młyńskie koło, znajdują się altanki, amfiteatr nad stawem oraz symboliczna kuźnia, która ma przypominać sławnych kowali o nazwisku Koza (bo w Pacanowie Kozy kują…).

Reklamy

Zwiedzanie Centrum trwa dwie godziny a odbywają się w towarzystwie przewodników, sympatyczny młodych ludzi, którzy z wielkim zaangażowaniem opowiadają bajki i włączają do zabawy osoby w każdym wieku. Nigdy nie wiadomo kim będzie nasz przewodnik – Elfem, Dzwoneczkiem, Czerwonym Kapturkiem czy Krasnoludkiem. Żeby dostać się do kasy  i szatni, trzeba przejść pod komodą, ale nie musimy się a ni schylać ani czołgać. Komoda ustawiona w holu ma bowiem aż…. Cztery metry wysokości. Do Bajkowego świata przedostajemy się przez mysią dziurkę (w której od czasu do czasu słychać polującego kota). Jesteśmy na stacji kolejowej, a kolorowy pociąg zabiera nas do zaczarowanego ogrodu. Kwiaty są tu wyższe od nas, a liście paproci tworzą nad naszymi głowami zielone baldachimy. Dzieci z radością czołgają się przez pień drzewa. Na środku ogrodu lśni niesamowitym blaskiem kwiat paproci. W dalszą podróż wybieramy się przez studnie bez dna, wspinając się po schodach szachowej wieży.  Czekają tam na nas kolejne atrakcje. W zaczarowanej ścianie, pełnej szufladek, okienek i schowków możemy odnaleźć książeczki i rekwizyty z każdej bajki oraz wiele innych skarbów. Kolejny etap wędrówki to pień ogromnego drzewa– dzieci mogą tu wylosować i obejrzeć filmową bajkę. Następnie przechodzimy obok złego smoka – widać wielkie zielone oko, słychać głośny ryk, pojawiają się kłęby dymu. Przechodzimy cicho obok wielkiej bestii śpiewając kołysankę by nie zbudzić potwora. Wreszcie docieramy do skarbnicy bajek – z zamkniętymi oczyma przedostajemy się przez kurtynę z pary wodnej, gdzie odnajdujemy bajki zaklęte w szklanych  kulach. Odtykając ich możemy wyczarować na przykład wirujące płatki śniegu.

Kończąc zwiedzanie wcale nie musimy rozstawać się z krainą bajek. Są jeszcze warsztaty animacyjne w których uczestniczyliśmy, jak również można zajrzeć do biblioteki i księgarni mieszczącej się w tym sama mym budynku lub na przykład w ogrodzie poszukać  słynnych gruszek na wierzbie… nam się udało, a Ty widziałeś? Uczestnicy wyjazdu do Pacanowa pełni pozytywnych emocji, wrócili do domów.

 

Aneta Hołuj

Stowarzyszenie „Kresy” Czumów