25 kwietnia 2024

Warto być Polakiem – rusza akcja Samorządu Województwa Lubelskiego

2 maja, w Dzień Flagi Narodowej, rusza akcja Samorządu Województwa Lubelskiego pod hasłem „Warto być Polakiem”.

 

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się w środę wideokonferencja z udziałem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz wicemarszałka Michała Mulawy. W jej trakcie marszałkowie powiedzieli o założeniach akcji „Warto być Polakiem”, w ramach której Samorząd Województwa Lubelskiego będzie wspierał organizację inicjatyw patriotycznych, szczególnie tych związanych z ważnymi rocznicami przypadającymi w tym roku. Przedsięwzięcie startuje 2 maja, w Dzień Flagi Narodowej.

Słowa Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Warto być Polakiem; warto, by naród polski i jego państwo – Rzeczpospolita – trwały w Europie” to dla nas wielkie zobowiązanie. Chcemy wspierać te działania, które są integralną częścią naszej wspólnej tożsamości. – mówił marszałek Jarosław Stawiarski.


Jakie wydarzenia/rocznice mogą wziąć udział w akcji „Warto być Polakiem”?

To na przykład 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły – przyszłego papieża św. Jana Pawła II, wieloletniego profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W bieżącym roku będziemy również świętować beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego (na tę chwilę odroczoną), który w latach 1946-49 był biskupem lubelskim. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej ze szczególnym podkreśleniem największej bitwy kawalerii pod Komarowem (31 sierpnia 1920 r.). Warto pamiętać także o ważnym dla regionu wydarzeniu jakim był „Lubelski Lipiec 80”.

– Program „Warto być Polakiem” nieprzypadkowo rusza w Święto Flagi Państwowej. W dobie koronawirusa i kryzysu, w którym jeszcze bardziej potrzebujemy solidarności między Polakami apelujemy do Państwa, aby 2 maja wywiesić flagę Polski i zamanifestować przywiązanie do polskości. – dodał wicemarszałek Michał Mulawa.


Kto może wziąć udział i jakie inicjatywy wpisują się w akcję „Warto być Polakiem?

Do włączenia się w akcję zapraszamy wszystkie osoby prywatne, organizacje społeczne, instytucje, stowarzyszenia czy firmy komercyjne, które chcą krzewić patriotyzm. Przykładowe inicjatywy to m.in. pikniki, koncerty, rekonstrukcje bitew oraz konkursy i wystawy historyczne. Mile widziane będą również publikacje, filmy czy portale internetowe. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie urzędu: www.lubelskie.pl. 

 

 

info, wideo, fot. UMWL