Werbkowice: Inwestor wybuduje sieć światłowodową

Zamość i większe miasta będą mogły tylko pozazdrościć. Werbkowice już wkrótce będą mogły pochwalić się nowoczesną siecią dostępu do Internetu dla mieszkańców opartą na niezawodnej technologii światłowodowej.

Reklamy

Światłowody są niezawodne, a także bezkonkurencyjne pod względem szybkości i jakości przepływu informacji. Ich nieograniczona pojemność pozwala na wszelkiego rodzaju transmisje danych, głosu oraz obrazów w technice analogowej, cyfrowej wysokiej rozdzielczości HD czy cyfrowej 3D. Sieć światłowodowa jest gwarancją stabilności i nieograniczonej przepływności transmisji danych, a także wysokiej niezawodności usług świadczonych przez operatora.

W miejscowości Werbkowice z unijnych funduszy zostanie wybudowana sieć szerokopasmowego dostępu do Internetu, obejmująca swoim zasięgiem około 50 procent wszystkich gospodarstw domowych oraz instytucji i budynków użyteczności publicznej. Sieć zostanie wybudowana według najnowocześniejszej technologii, w oparciu o kable światłowodowe, które zostaną doprowadzone bezpośrednio do użytkowników końcowych, czyli zostanie zrealizowana koncepcja FTTH – światłowód do domu – tak bardzo promowana przez Komisję Europejską, jako przyszłość rozwoju infrastruktury teleinformatycznej.

FTTH to technologia najnowszej generacji wprost w mieszkaniu, to dostęp do nowoczesnych usług multimedialnych – telewizji cyfrowej wysokiej rozdzielczości, usług interaktywnych, usług na żądanie oraz pozostałych zaawansowanych rozwiązań telekomunikacyjnych, to możliwość korzystania z dostępu do Internetu o przepływie rzędu kilkuset Mb/s, a przede wszystkim – gwarancja korzystania z usług multimedialnych na najwyższym poziomie. Zamość, Lublin, czy inne miasta województwa lubelskiego będą mogły tylko pozazdrościć.

Sieć w niczym nie będzie odbiegać od podobnych inwestycji realizowanych w innych częściach kraju, ponadto będzie spełniała najwyższe standardy stawiane obecnie przed sieciami nowej generacji. Zrealizowanie inwestycji daje możliwość oferowania usług szerokopasmowego Internetu na terenie miejscowości Werbkowice na poziomie spotykanym w wysoko uprzemysłowionych krajach, gdzie penetracja światłowodami jest bardzo duża.

Wykorzystaniem na własne potrzeby sieci światłowodowej bardzo poważnie zainteresowana jest Cukrownia Werbkowice, jeden z największych pracodawców w gminie. Nowe możliwości otwierają się również przed przedsiębiorstwami na terenie objętym inwestycją, które „wyposażone” w przyłącze będą mogły znacznie rozszerzyć zakres swojej oferty.

Koszt realizacji całego projektu to ponad 5 mln zł, z czego około 3 mln zł to fundusze unijne. Inwestorem jest firma Promax z Łukowa, która prowadzi zakrojony na szeroką skalę proces inwestycyjny w celu pozyskania nowych klientów i rozszerzenia wachlarza swoich usług. Z gminnej kasy na prace związane z realizacją projektu, ani z późniejszym utrzymaniem wybudowanej infrastruktury, nie zostanie wydana ani jedna złotówka.

Wójt gminy Werbkowice Lech Bojko ma nadzieję, że przykładem Werbkowic pójdą inne gminy z naszego regionu i będą wspierać takie inicjatywy na ułatwienie mieszkańcom dostępu do szerokopasmowego Internetu i przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu. Żyjemy w dobie Internetu i rozbudowa sieci internetowych jest nie mniej ważna niż budowa infrastruktury drogowej, wodociągowej, czy kanalizacyjnej. Samorządy, które tego nie zrozumieją, zostaną w tyle. Większość burmistrzów i wójtów doskonale wie, ile trzeba poświecić czasu, żeby przekonać jakiegoś inwestora do ulokowania kapitału na swoim terenie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, jako samorząd staramy się pomagać i budować partnerskie relacje z przedsiębiorcami. Przykładem może być budowa sieć szerokopasmowego dostępu do Internetu w całości finansowana ze środków unijnych w miejscowości Werbkowice czy budowa farmy wiatrowej i biogazowi na terenie naszej gminy. Gmina Werbkowice nie poniesie kosztów własnych tych inwestycji. Wszystkie te działania mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców.

W związku z rozpoczęciem inwestycji w dniu 24 lutego 2013 roku o godz.16.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Werbkowicach odbędzie się spotkanie przedstawicieli inwestora oraz Urzędu Gminy z zainteresowanymi mieszkańcami Werbkowic.


Info: UG Werbkowice