Werbkowice: Zielona Szkoła

W dniach 12 – 16 czerwca 2012 roku 34 uczniów Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Werbkowicach uczestniczyło w „zielonej szkole” w Karkonoszach.

Reklamy

Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z różnorodnością krajobrazów w południowej Polsce i w Czechach, formowanie się tych krajobrazów pod wpływem różnych czynników takich jak lodowiec, woda, temperatura itp. Uczestnicy utrwalali też historię w oparciu o istniejące zabytki, poznane legendy.

W Krakowie uczniowie zwiedzili Rynek Główny, Kościół Mariacki, Sukiennice i Wawel. Nigdzie nie słychać tak głośnej mowy wieków i tak pięknie prezentującego się tchnienia historii jak w Królewskiej Katedrze, gdzie obrało sobie wieczny spoczynek 14 królów polskich. W Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów młodzież odwiedziła miejsce spoczynku patrona szkoły, marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uczestnicy „zielonej szkoły” podziwiali też zamki dolnośląskie w parku miniatur w Kowarach, zdobywali Szrenicę, zachwycali się urokami Karkonoskiego Parku Narodowego – wodospady Szklarki i Kamieńczyka, zwiedzali także stolicę Czech, Pragę (m.in. byli w praskiej strefie kibica). W Górach Adrszpaskich zobaczyliśmy słynne Skalne Miasto, jedno z najpiękniejszych miejsc w Narodowym Rezerwacie Przyrody Czech. To bajkowy labirynt piaskowcowych dróżek pomiędzy skalnymi kominami i wieżyczkami uczyniony ręką natury. Krętymi ścieżkami uczniowie przemierzali wąwozy i szczeliny, mijali słupy, baszty skalne, postacie ludzkie i zwierzęce.

Organizatorzy i uczestnicy „zielonej szkoły” serdecznie dziękują wszystkim sponsorom, którzy wsparli nas finansowo i rzeczowo: Urząd Gminy Werbkowice, Zakłady Zbożowo-Młynarskie w Werbkowicach s.c., Krajowa Spółka Cukrowa Oddział Cukrownia Werbkowice, Apteka Prywatna Henryka Zając-Ślusarz, Firma Handlowo-Usługowa „AGRO-FARB” Arkadiusz Dobrzyński.

 

Info i foto: ZS Werbkowice