9 grudnia 2023

Wielkość i dramat polskich Kresów – zapraszamy na spotkanie ze Stanisławem Srokowskim

Zapraszamy na spotkanie ze Stanisławem Srokowskim dotyczącym „Wielkości i dramatu polskich Kresów”.

Reklamy

 

Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Zamościu, NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie zapraszają na dwa spotkania ze Stanisławem Srokowskim dotyczącego „Wielkości i dramatu polskich Kresów”.            

Pierwsze spotkanie odbędzie się w dniu 18.07.2019 r. (czwartek) o godz. 17.00 w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana przy ul. Ormiańskiej 1 w Zamościu (wejście od podwórza, I piętro), drugie 19.07.2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w sali GOTART Hrubieszowskiego Domu Kultury.

Reklamy


***


Stanisław Srokowski – pisarz, poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz, publicysta. W swoich powieściach nawiązuje do wydarzeń z 1943 roku, kiedy to ziemie wschodnie II RP ogarnęła fala ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach. Jego książka ,,Ukraiński kochanek” znalazła się na 9 miejscu na liście 25 najważniejszych książek ostatniego 25-lecia w plebiscycie Programu II Polskiego Radia. Autor zbioru opowiadań ,,Nienawiść” oraz ,,Strach. Opowiadania Kresowe”. Na podstawie książek Stanisława Srokowskiego powstał scenariusz filmu ,,Wołyń” w reż. Wojciecha Smarzowskiego.

W trakcie spotkań będzie możliwość nabycia dwóch książek Stanisława Srokowskiego pt. „Ukraiński kochanek” i „Strach. Opowiadania Kresowe”.

 

(ŁK)