Wielomilionowe straty. Oskarżeni przed sądem

Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do Sądu Okręgowego w Zamościu akt oskarżenia przeciwko 11 osobom, obywatelom Polski i Litwy, oskarżonym o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków akcyzy.

Reklamy

Śledztwo w tej sprawie było prowadzone przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Hrebennem i nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu.

W toku postępowania ustalono, że działalność grupy obejmowała okres od lipca 2020 roku do listopada 2021 roku i była zlokalizowana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na terenie województw małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i lubelskiego, a także na terytorium Republiki Białorusi i Litwy. Członkowie grupy nabywali, przechowywali i przewozili przez terytorium Polski do różnych odbiorców wyroby tytoniowe, które zostały uprzednio przemycone z Białorusi i Litwy.

Reklamy

­

Z poczynionych ustaleń wynika, iż w inkryminowanym okresie wyżej wymieniona grupa przestępcza nabywała, przechowywała, przemyciła i przewoziła nie mniej niż 982 926 paczek papierosów nie oznaczonych polskimi znakami skarbowymi akcyzy i bez zgłoszenia celnego o wartości rynkowej co najmniej 13 895 962, 45 złotych, czym dokonali uszczupleń przywozowych należności celnych oraz należności publicznoprawnych dużej wartości, w postaci cła w kwocie nie mniejszej niż 485 223 złotych, podatku akcyzowego w kwocie nie mniejszej niż 17 844 917 złotych oraz podatku od towaru i usług w kwocie nie mniejszej niż 4 432 724 złotych.

W toku postępowania przygotowawczego podejrzanym przedstawiono zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty popełnienia przestępstw karnoskarbowych.

Wobec ośmiu osób, na etapie postępowania przygotowawczego stosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Na etapie postępowania przygotowawczego dokonano zabezpieczenia na mieniu ruchomym i nieruchomościach podejrzanych w łącznej kwocie ponad 8 500 000 złotych, 186 900 euro i 1 436 000 koron duńskich.

Podejrzanym, za zarzucane im czyny, grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.


info i fot. NOSG


Zobacz też:

Para hrubieszowskich sportowców ma następcę!

Para hrubieszowskich sportowców ma następcę!


Zerknij na Instagram →