Wnioski o tarczę w ZUS tylko online

Prawie 166 milionów złotych wyniosły już zwolnienia ze składek i świadczenia postojowe z Oddziału ZUS w Biłgoraju. Tu ważna informacja dla tych, którzy dopiero zamierzają złożyć wniosek o wsparcie z tarczy antykryzysowej – teraz można to zrobić tylko elektronicznie.

Reklamy

 

Nowelizacja ustawy zwana tarczą antykryzysową 4.0 zmieniła sposób składania wniosków o wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od 24 czerwca można je przekazywać wyłącznie przez internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Dotyczy to między innymi wniosków o zwolnienie ze składek (RDZ) oraz świadczenie postojowe i kontynuację jego wypłaty (RSP-C, RSP-D, RSP-CK, RSP-DK).

Elektroniczne wnioski pomagają uniknąć błędów. System automatycznie wypełnia je danymi wnioskodawcy. Pilnuje też, by uzupełnił niezbędne informacje i nie popełnił wielu formalnych błędów. Nie pozwala na przesłanie niekompletnego wniosku.

Na stronie internetowej ZUS jest instrukcja, jak założyć konto na PUE. Można to zrobić między innymi przez bankowość elektroniczną i z pomocą bezpłatnego profilu zaufanego. Osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą skorzystać z pomocy pracowników Zakładu w jego placówkach.

PUE ZUS w liczbach

Z PUE korzysta coraz więcej osób. Od marca do czerwca ponad 600 tys. osób zarejestrowało się w platformie. To rekordowe zainteresowanie, bo wcześniej przybywało przeciętnie 60–70 tys. nowych użytkowników miesięcznie. Łącznie z portalu korzysta już ponad 4,2 mln osób. PUE pozwala załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu.

Tarcza antykryzysowa w ZUS

Do tej pory Oddział ZUS w Biłgoraju zrealizował zwolnienia ze składek dla 20,5 tys. płatników na ponad 126 mln złotych. Wnioski o umorzenia nadal wpływają. Można je składać maksymalnie do 30 czerwca. Do tej daty przedsiębiorcy muszą też przesłać do ZUS dokumenty rozliczeniowe za marzec-maj – dotyczy to płatników, którzy mają obowiązek sami je sporządzać. Przekazanie dokumentów rozliczeniowych jest jednym z warunków realizacji umorzenia.

Biłgorajski ZUS wypłaca też cały czas świadczenia postojowe. Otrzymało je już ponad 11,8 tys. osób. Duża część z nich wystąpiła też o ponowne wypłaty z uwagi na brak poprawy sytuacji materialnej – ZUS zrealizował ich 8 tys. Łączna kwota wypłaconych postojowych na tym terenie to 39,8 mln złotych. Świadczenie można otrzymać do trzech razy. Wnioski można składać nawet do trzech miesięcy po ustaniu epidemii.

 

(ZUS)