Wojewódzkie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja [ZDJĘCIA]

W Lublinie odbyły się obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W uroczystościach wziął udział gen. bryg. Jacek Szcząchor – Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, władze rządowe i samorządowe, poczet sztandarowy Oddziału oraz kompanie honorowe Wojska Polskiego i służb mundurowych.

Reklamy

Uroczyste obchody rozpoczęła Msza Św. w Archikatedrze Lubelskiej, odprawiona w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego – abp. Stanisława Budzika. Kolejnym punktem był przemarsz na Plac Litewski, gdzie nastąpiło podniesienie flagi RP i odegranie hymnu narodowego, odczytanie preambuły Konstytucji Trzeciego Maja oraz Apel Pamięci. Następnie głos zabrał Wojewoda Lubelski Pan Lech Sprawka.

Specjalną atrakcją dla licznie zgromadzonych mieszkańców Lublina oraz gości była salwa armatnia. Delegacje władz państwowych i samorządowych oraz służb mundurowych złożyły kwiaty pod pomnikiem Konstytucji Trzeciego Maja. Wspólne świętowanie uzupełniły: defilada pododdziałów oraz polonez trzeciomajowy. Na Placu Litewskim odbył się koncert pieśni patriotycznych oraz polskich tańców narodowych i regionalnych, wystawa sprzętu historycznego i współczesnego WP i służb mundurowych.

Reklamy

Na stanowisku promocyjnym funkcjonariusze NOSG prezentowali broń oraz specjalistyczny sprzęt, wykorzystywany podczas realizacji zadań służbowych. Odwiedzający mogli również zasięgnąć informacji o wymaganiach wobec kandydatów do służby oraz procesie rekrutacji do Straży Granicznej. Stoisko promocyjne wystawione przez nasz oddział cieszyło się sporym zainteresowaniem zarówno starszych, jak i najmłodszych gości.

Konstytucja 3 Maja (pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa zasadnicza) była impulsem pobudzającym polską społeczność do zmian w funkcjonowaniu państwa oraz nadzieją na tak potrzebne reformy. Jako Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócone zostało ustawą z dnia 6 kwietnia 1990 roku.info i fot. NOSG / fot. plut. SG Rafał Król


Zobacz też:

Hrubieszowskie obchody Narodowego Święta 3 Maja [ZDJĘCIA]

Hrubieszowskie obchody Narodowego Święta 3 Maja [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →