WOT podniosły alert gotowości (ZDJĘCIA)

W związku z eskalacją kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy z Białorusią, w poniedziałek od godz. 10.30 Wojska Obrony Terytorialnej podniosły alert gotowości.

Reklamy

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej sprawdzają swój sprzęt, środki łączności, powiadamiają swoich pracodawców i bliskich i są w gotowości do podjęcia działań w trybie sześciogodzinnym. Podwyższony alert gotowości wprowadzony wczoraj przez Dowództwo WOT dotyczy w sumie blisko 8 tys. żołnierzy WOT z trzech województw – lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

To nie pierwszy raz, gdy żołnierze 2 LBOT są w gotowości do powołania alarmowego. Procedury takiego stawiennictwa mieli już okazję przećwiczyć, m.in. w ubiegłym roku, a ostatnio również w dniach 22 – 24 października, podczas ćwiczeń pod kryptonimem „Osłona – 21” w pasie przygranicznym.

W obliczu wydarzeń na granicy, żołnierze 2 LBOT wzmacniają swoje wsparcie dla Straży Granicznej. Przypomnijmy, terytorialsi realizują całodobowe patrole piesze, kołowe, patrole wodne z wykorzystaniem łodzi saperskich, patrole konne oraz prowadzą obserwację terenu z powietrza przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych FlyEye. Cały czas działa również mobilny zespół oceny wsparcia, którego zadaniem jest wsparcie mieszkańców objętych stanem wyjątkowym.

Dodatkowo przez całą dobę działa bezpłatna infolinia Wojsk Obrony Terytorialnej pod numerem 800-100-115 dla mieszkańcom rejonów przygranicznych, czujących się niepewnie w sytuacji wprowadzonego na ich terenach stanu wyjątkowego na granicy Polski oraz wzrastającej liczby migrantów. Osoby te, mogą za jej pośrednictwem zgłosić się o pomoc psychologiczną, a także zgłaszać potrzeby lokalnej społeczności.

Linia wsparcia, poprzez rzetelne udzielanie informacji służy stabilizacji nastojów wśród ludności zamieszkującej pas przygraniczny objęty stanem wyjątkowym. Od początku działalności z infolinii wsparcia skorzystało już kilkaset osób.

***

Obecnie na wsparcie granicy na odcinku białoruskim delegowanych jest 12 tys. żołnierzy Wojska Polskiego. Wojska Obrony Terytorialnej od ponad dwóch miesięcy prowadzą operację pod kryptonimem „Silne Wsparcie”. Jednym z celów tej operacji jest wsparcie Straży Granicznej w uszczelnieniu granicy z Białorusią.

­

(info i fot. LBOT / kpt. Damian Stanula)


Zobacz też:

Tragiczny wypadek koło Tomaszowa. Zginął 17-letni pasażer

Tragiczny wypadek koło Tomaszowa. Zginął 17-letni pasażer