25 kwietnia 2024

WSHE na rzecz dzieci

Działalność Wyższej Szkoły Humanistyczno – Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu na rzecz dzieci stała się tematem konferencji prasowej w Warszawie.

Działalność Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu na rzecz dzieci stała się tematem konferencji prasowej w Warszawie.

Każdego roku przed świętem Trzech Króli Konferencja Episkopatu Polski organizuje konferencję prasową poświęconą działalności misyjnej Kościoła. W tym roku w zaszczytnym gronie referentów znalazła się Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Zamościu.

Spotkaniu z dziennikarzami przewodniczył rzecznik KEP Ks. Józef Kloch, a jednym z głównych tematów były działania WSHE na rzecz afrykańskich dzieci. O przedsięwzięciu „Zamojszczyzna Dzieciom Afryki” zrobiło się głośno w październiku bieżącego roku, dlatego ta piękna inicjatywa stała się wizytówką Uczelni i naszego regionu. Dzięki ofiarom zebranym wśród mieszkańców naszego regionu pomoc otrzymały dzieci z Ndelele w Kamerunie, Lusace w Zambii oraz Meru w Kenii.

Przedsięwzięcie zainicjowane przez WSHE dokładnie dwa lata temu, zostało złożone w hołdzie Dzieciom Zamojszczyzny, które poniosły męczeńską śmierć w czasie II wojny światowej, a jego celem jest ratowanie życia dzieci w Afryce. Uczelnia powołała do życia Centrum Dzieciom Afryki, którego Dyrektorem został Pan Jarosław Siek – pomysłodawca akcji.

W styczniu 2007 roku „Zamojszczyzna Dzieciom Afryki” uzyskała rangę akcji ogólnopolskiej. Aktualnie ma ona dwie nazwy. Na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej występuje pod nazwą „Zamojszczyzna Dzieciom Afryki”, a w całym kraju pod nazwą „Dzieciom Afryki”.

W ramach przedsięwzięcia organizowane są różne projekty informacyjne i pomocowe.

Największym z nich jest „Aukcja misyjna sławnych Polaków” organizowana przez WSHE razem z CARITAS POLSKA. Wśród wielu patronów medialnych aukcji znalazły się: TVP 1, portale internetowe ONET oraz WIRTUALNA POLSKA, Radio VOX, Jedynka Polskiego Radia, Tygodnik Niedziela oraz media katolickie i regionalne. Informacje o aukcji podawały również: Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Polityka, Życie Warszawy, TVP Info, KAI, TVP 2, Radio Watykańskie. Dzięki Radiu Polonia informacje o aukcji dotarły do rodaków mieszkających poza granicami kraju. Jarosław Siek gościł w programie „Kawa czy herbata”. Była to jedna z większych internetowych aukcji charytatywnych w Polsce. WSHE otrzymała na aukcję ponad 200 przedmiotów przekazanych przez 86 sławnych Polaków. Łączny dochód z aukcji i równolegle prowadzonej akcji sms-owej wyniósł 48 977 zł.

Pieniądze zostaną przekazane na ratowanie życia dzieci – uchodźców z Sudanu. Niebawem do sąsiadującego z Sudanem Czadu wyruszy wraz z Polskimi żołnierzami ksiądz, za pośrednictwem którego będzie to możliwe. W nagłośnienie przedsięwzięcia i aukcji zaangażowało się wiele popularnych osób, a wśród nich najbardziej Pani Ewelina Flinta. Telewizja Polska kilka razy emitowała spot o aukcji misyjnej i akcji sms-owej z udziałem Pani Eweliny, który był nagrywany razem z felietonem dla TVP w siedzibie KEP Ds. Misji. Na stronie internetowej Pani Eweliny umieszczony został baner propagujący pomoc dzieciom z Afryki, kierujący na stronę przedsięwzięcia – www.dzieciomafryki.pl.

II aukcja misyjna będzie miała miejsce tuż po Wielkanocy. Jedną z wielu atrakcji jest koszulka FC Barcelona z oryginalnym autografem światowej sławy piłkarza Thierrego Henry, która była prezentowana mediom na konferencji w Warszawie. Wśród przedmiotów licytowanych znajdą się również albumy Mleczki, platynowa płyta Piaska, cenne nagrody przekazane przez Profesora Religę i Ewelinę Flintę i wiele innych.

Patronami przedsięwzięcia „Dzieciom Afryki” są Komisja Episkopatu Polski Ds. Misji i Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu.

Organizatorzy akcji liczą, że do inicjatywy przyłączą się kolejne szkoły, uczelnie, instytucje, zakłady pracy i zwykli ludzie. Wszyscy, którzy zechcą pomóc głodującym i chorym dzieciom w Afryce proszeni są o dokonywanie wpłat na konto

KEP Ds. Misji PeKaO S.A. I O/Warszawa
06 1240 1037 1111 0000 0691 6772
z dopiskiem „Zamojszczyzna dzieciom Afryki”

W dalszym ciągu poszukiwani są koordynatorzy i wolontariusze. Chętni proszeni są o zgłaszanie się do siedziby Wyższej Szkoły Humanistyczno – Ekonomicznej w zamojskich Koszarach.