1 grudnia 2023

XVI Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

W dniu 23 kwietnia w Zamościu miał miejsce diecezjalny etap XVI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Reklamy

W części pisemnej (test, 45 pytań o różnym stopniu trudności) odbywającej się w I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego uczestniczyło 66 uczestników z 73 zakwalifikowanych z 28 szkół z terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej (Biłgoraj 5, Hrubieszów 3, Lubaczów 2, Lubycza Królewska 1, Oleszyce 1, Tomaszów Lubelski 1, Tyszowce 1, Zamość 14).

Do części ustnej zakwalifikowało się siedem osób (Róża Małek Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju (80 punkty na 90 możliwych), katecheta Grażyna Skakuj; Patrycja Wojda z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu (77), katecheta Bożena Kukułowicz; Magdalena Pawluk (73) z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu, katecheta Anna Maciukiewicz; Piotr Socha (68) z Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju, katecheta Grażyna Skakuj; Katarzyna Terejko (68) z Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju, katecheta Grażyna Skakuj; Anna Wrzyszcz (68) z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 3 w Hrubieszowie, katecheta Ewa Mielniczuk i Amadeusz Raczyński (67) z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, katecheta Wojciech Borkowski), które zgromadziły największą ilość punktów. Podczas części ustnej finaliści odpowiadali na zestawy pytań za 1, 3 i 5 punktów. Najlepiej z nimi poradzili sobie: Róża Małek (7 punktów na 9 możliwych), Magdalena Pawluk (4), Patrycja Wojda (2,5, po dogrywce 9) i to właśnie oni pojadą do Niepokalanowa gdzie w dniach 4-5 czerwca br. odbędzie się etap ogólnopolski. Jeszcze wcześniej w dniach 10-11 maja będą miały miejsce bezpłatne IV Częstochowskie Spotkania Młodych z Biblią na Jasnej Górze, które mają wymiar formacyjno-warsztatowy.

Reklamy

Przewodniczącym komisji oceniającej w Zamościu był ks. dr Garbiel Cisek. Ponadto w skład oceniającego gremium weszli: dr Łukasz Kot – przewodniczący KSCCh oddział w Zamościu, Aleksander Śwircz wiceprzewodniczący Stowarzyszenia oraz Ryszard Kot.

Patronat nad etapem diecezjalnym objął ks. bp dr Mariusz Leszczyński – administrator diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Katolickie Radio Zamość i Niedziela zamojsko-lubaczowska objęły patronat medialny.

Tym razem, zakres tematyczny Konkursu obejmuje: Księgę Izajasza, Ewangelię św. Łukasza i Dzieje Apostolskie. Laureaci ogólnopolskiego etapu mają szansę na podjęcie studiów w trybie dziennym, bez egzaminów wstępnych, na kilku kierunkach w renomowanych uczelniach wyższych w Polsce. Na zwycięzców czekają również inne atrakcyjne nagrody, a wśród nich: pielgrzymka do Ziemi Świętej, Rzymu i Wilna oraz ciekawe pozycje książkowe i cenne upominki. Patronat nad Ogólnopolskim Konkursem Wiedzy Biblijnej, sprawuje ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Przy sprawdzaniu prac pomagali: Ryszard Kot, Danuta Pasieczna, Danuta Kot, Jan Wardach, Aleksander Śwircz i Łukasz Kot.

W tegorocznej edycji Konkursu (etap szkolny) wzięło udział 30 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych ze wszystkich diecezji kraju.

 

Łukasz Kot

Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Zamościu