Zabezpieczono ponad 4 tony nielegalnego tytoniu, zatrzymano 4 obcokrajowców (ZDJĘCIA)

W ocenie śledczych, gdyby towar trafił na rynek, wartość akcyzy, o którą uszczuplony zostałby Skarb Państwa, wyniosłaby około 3,4 miliona złotych.

Reklamy

W środę (20.10.2021r.) funkcjonariusze Nadbużańskiego i Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, wspólnie z policjantami z Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji, przy wsparciu kryminalnych z Komendy Powiatowej Policji w Działdowie, zatrzymali cztery osoby podejrzane o nielegalny wyrób krajanki tytoniowej. To mężczyźni, obcokrajowcy w wieku 34, 35, 38 i 49 lat.

Zatrzymań dokonano na terenie gminy Płośnica, na posesji jednego z gospodarstw. Na miejscu funkcjonariusze ujawnili w budynkach gospodarczych krajankę tytoniową, zapakowaną w worki oraz rozsypaną w celu wysuszenia. Znaleziono również kartony zawierające liście tytoniu oraz maszynę do ich krojenia. Ponadto, podczas przeszukania pomieszczeń mieszkalnych jednego z zatrzymanych, policjanci znaleźli susz marihuany.

Według wstępnych szacunków, waga zabezpieczonej krajanki wyniosła około 3,5 tony tytoniu i 600 kg suszu tytoniowego. Gdyby ten nielegalny towar trafił na rynek, wartość akcyzy, o którą uszczuplony zostałby Skarb Państwa, wyniosłaby około 3,4 mln złotych.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych i popełnienia przestępstw karnoskarbowych. Za te przestępstwa grozi im kara grzywny, pozbawienia wolności do 3 lat albo obie te kary łącznie.

W piątek (22.10.2021 r.) Sąd Rejonowy w Działdowie zadecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec podejrzanych na okres 3 miesięcy.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Działdowie.

­

(info i fot. NOSG)


Zobacz też:

Wjechał pod pociąg. Miał wiele szczęścia

Wjechał pod pociąg. Miał wiele szczęścia


LubieHrubie na Instagramie