30 września 2023

Zabytki trafiły do Muzeum (ZDJĘCIA)

Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej (LUCS) przekazał do Muzeum Zamojskiego zatrzymane na granicy przedmioty kolekcjonerskie i archeologiczne. Zbiory muzealne powiększyły się m.in. o gliniane naczynia i narzędzia, hełmy radzieckie, toporek i czekan bojowy.

Reklamy

Przekazanie przedmiotów odbyło się 29 marca 2022 r. w siedzibie Muzeum Zamojskiego w obecności dyrektor Muzeum oraz kierownika Działu Likwidacji Towarów LUCS.

Wśród przekazanych muzealiów znalazły się: toporek bojowy, czekan bojowy, bagnety, radzieckie hełmy, czapki i furażerki żołnierskie, hełmofony oraz naczynia i elementy narzędzi glinianych i kamiennych.

Reklamy

Wobec części przedmiotów Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie Delegatura w Białej Podlaskiej orzekł, że biorąc pod uwagę określony przybliżony czas powstania obiektów oraz ich wartość historyczną przedmioty posiadają cechy zabytków i mogą stanowić uzupełnienie kolekcji muzealnych. 

Kolekcja zawierała również ponad 460 sztuk naczyń oraz narzędzi glinianych i kamiennych stanowiących zabytki archeologiczne. Wśród elementów ceramiki i kamiennych toporków, znajdowały się okazy pochodzące aż z okresu neolitu. 

Reklamy

Wszystkie przedmioty pochodzą z udaremnionych przez funkcjonariuszy lubelskiej Służby Celno-Skarbowej prób przemytu. Zostały ujawnione na przejściach w Dorohusku, Zosinie i Hrebennem.

­

(info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie / Michał Deruś)


Zobacz też:

Nowa rekrutacja do Służby Celno-Skarbowej

Nowa rekrutacja do Służby Celno-Skarbowej

https://lykoland.com/