Zabytkowe monety w laptopie

Ponad 440 zabytkowych monet pochodzących z XVII-XIX w. zatrzymali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w Dorohusku. Nielegalnie wwożone do Polski monety ukryte były w laptopie.

Reklamy

 

Pasażer autokaru z Kijowa do Poznania – 49-letni obywatel Ukrainy, ukrył w laptopie (w miejscu twardego dysku) 442 monety, pamiątkowy medal i element ozdobny, będący prawdopodobnie częścią odznaczenia.

Wśród ukrytych monet znajdowały się m.in. talary holenderskie (zwane lewkowymi) z 1648 r., 159 XVII-wiecznych szelągów, m.in. Gustawa Augusta.

261 szt. monet  pochpdzi z XVII, XVIII i XIX wieku, są to półtoraki, orty i grosze z okresu panowania m.in. Zygmunta III Wazy, Stefana Batorego czy Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Wśród monet znaleziono „3 grosze” polskie z 1831 r. – monetę Królestwa Polskiego z okresu powstania listopadowego, bitą stemplami przygotowanymi w wyniku decyzji Rządu Tymczasowego z 10 lutego 1831 r.

Kolekcję uzupełniało 17 monet rzymskich, tzw. denarów. W laptopie znaleziono również pamiątkowy medal z XIX w. z napisem Wystawa Rękodzielniczo-Przemysłowa w Krakowie 1872.

Wartość kolekcjonerską i rynkową oraz autentyczność wszystkich zatrzymanych obiektów oszacuje rzeczoznawca. 


info, fot. i wideo: IAS Lublin