Zamojski łazik podbije Marsa

Młodzieżowa drużyna robotyczna New Tech 7570 działająca przy Technikum New Technology w Zamościu zakwalifikowała się do finałów zawodów robotycznych European Rover Challenge 2020.

Reklamy

ERC to jedna z najważniejszych imprez kosmicznych w Polsce i Europie adresowana do studentów uczelni wyższych. Dryżyny budują łaziki marsjańskie, które podczas trzech dni zawodów wykonują określone zadania symulujące pracę robotów na powierzchni czerwonej planety. W Kielcach, przy Politechnice Świętokrzyskiej, powstał profesjonalny tor marsjański, na którym fizycznie od 11 do 13 września będą rywalizować roboty, sterowane on-line przez zawodników. Uczestnicy będą kierować nimi zdalnie, poprzez specjalnie przygotowaną platformę symulacyjną i wezmą udział w dwóch konkurencjach terenowych, odzwierciedlających zadania wykonywane przez łaziki na powierzchni Marsa. Drużyny muszą również przygotować i zaprezentować w języku angielskim prelekcję o drużynie i swoim łaziku.

Trzeba przyznać, że poprzeczka wisi przed nami jeszcze wyżej niż w roku ubiegłym – mówi kapitan drużyny Przemek Huzar. – Nie dość, że rywalizujemy ze studentami świetnych politechnik z całego świata, to całe sterowanie robotem musi odbywać się on-line. My w Zamościu, łazik w Kielcach. Zdalna formuła zawodów rodzi większe problemy programistyczne, ale z drugiej strony jest zbliżona do realnej misji kosmicznej, w której robot pracuje samodzielnie, bez fizycznego udziału człowieka. Musieliśmy napisać odpowiednie algorytmy, zaprogramować i przetestować kod najlepiej jak umiemy. Zajęło nam to wiele tygodni intensywnej pracy, ale w końcu jesteśmy gotowi do startu.

Do szóstej edycji zawodów European Rover Challenge zgłosiło się 45 drużyn z 15 krajów, zakwalifikowały się 33 zespoły, w tym drużyna działająca przy zamojskim Technikum, która będzie najmłodszą ekipą w zawodach. W zeszłym roku, debiutująca New Tech 7570, zajęła 14 miejsce na 28 drużyn robotycznych.

Oprócz śledzenia zmagań robotów mobilnych, atrakcją będzie Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych, towarzysząca każdej edycji ERC. New Tech 7570 zaprezentuje budowane roboty na stoisku wystawienniczym w Kielcach i weźmie udział w pokazach i warsztatach. Zawody łazików, prelekcje popularnonaukowe, wykłady z gośćmi, pokazy filmów, konferencje, E-turniej Rover będą transmitowane w internecie. Relację z rywalizacji na torze marsjańskim w studio komentatorskim poprowadzi Piotr Kosek, z największego astronomicznego programu internetowego „Astrofaza”.

Oglądajcie nas online 11-13 września na stronie: www.roverchallenge.eu (zakładka Strefa Widza).

New Tech 7570

www.newtechteam.pl