Zamość: Akademicki Klaster Inżynierii Wiedzy

10 firm, w większości informatycznych, z Zamościa, Lublina, Rzeszowa i Warszawy weszło w skład Akademickiego Klastra Inżynierii Wiedzy, działającego oficjalnie od 15 maja br. w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Reklamy

Klaster ma wraz z uczelnią dbać o jakość programów kształcenia na kierunku informatyka inżynierska i wspierać studentów oraz  absolwentów tego kierunku proponując praktyki, staże a docelowo także zatrudnienie w sektorze IT.

Oficjalna inauguracja działalności AKIW nie ograniczyła się wyłącznie do podpisania umów o współpracy. Przed południem zaproszeni goście, przedstawiciele firm informatycznych, nauczyciele informatyki ze szkół Zamościa i regionu oraz absolwenci podyplomowych studiów informatycznych WSZiA a także studenci naszej uczelni wysłuchali prezentacji firm. Dla wielu dużą niespodzianką była firma rodzima – Sitaniec Technology.

– Firma istnieje od 2000 roku. Od samego początku zajmujemy się automatyką przemysłową. Początkowo obszarem naszej działalności była sprzedaż urządzeń i podzespołów automatyki, kompletacja dostaw i dobór urządzeń. Wraz ze zdobywanym doświadczeniem zaczęliśmy świadczyć usługi inżynierskie. Aktualnie projektujemy, wykonujemy oraz programujemy systemy sterowania i monitoringu w wielu dziedzinach przemysłu: spożywczego, drzewnego, czy budowlanego – tłumaczył podczas spotkania Tomasz Szewczyk, szef Sitaniec Technology.

Wśród prezentacji pojawiły się również Partners In Progress z Rzeszowa, z której Marek Bieniasz przedstawił doświadczenia wystawcy Targów w Hanowerze CeBIT’13 oraz ART3D Technology, również firma rzeszowska, zajmująca się oprogramowaniami komputerowymi.

Organizatorzy przedsięwzięcia zapewnili też uczestnikom spotkania dużą dawkę wiedzy podczas warsztatów informatycznych. Na temat zabezpieczenia danych związanych z systemem bankowości opowiadał David Sesplugues Güell z Citibanku, o bezpieczeństwie systemów internetowych mówiliRadosław Jaszek i Marcin Werner z Risco Software z Warszawy. A jak ważne jest bezpieczeństwo danych wykorzystywanych w technologii Cloud Computing podkreślał Łukasz Kuśmirek z IOB Netrix Group z Lublina. Podczas inauguracji AKIW uczelnię reprezentowali rektor dr inż. Jan Andreasik orazprorektor dr inż. Krzysztof Pancerz.

 

Źródło i fot. WSZiA