Zamość: „Dziadek do orzechów” – retransmisja baletu z Teatru Bolszoj

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu serdecznie zaprasza na retransmisję baletu „Dziadek do orzechów” z moskiewskiego Teatru Bolszoj. Projekcja odbędzie się 6 lipca /sobota/ 2013 o godz. 18:30. Wydarzenie odbywa się w ramach 38. Zamojskiego Lata Teatralnego.

Reklamy

Teatr Bolszoj jest międzynarodowym symbolem rosyjskiej kultury, a jego zespół baletowy należy do największych i najdoskonalszych na świecie, będąc powszechnie kojarzonym z niezwykłym przepychem realizacji scenicznych oraz przede wszystkim niezwykłym kunsztem tancerzy.

Skomponowany przez Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów” należy do kanonu wybitnych dzieł baletowych XIX stulecia i cieszy się niesłabnącą popularnością. To spektakl zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, świetne familijne widowisko, mocno związane z tradycją bożonarodzeniową.

 

DZIADEK DO ORZECHÓW

Libretto: Yuri Grigorovich w oparciu o scenariusz Mariusa Petipy i Iwana Wsiewołożskiego na motywach baśni A. Dumasa ojca „Casse – Nosette” według powieści „Dziadek do orzechów  i Król myszy” E. T. A. Hoffmanna.

Choreografia: Yuri Grigorovich

Czas: 125 min

„Dziadek do orzechów” to baśń, której akcja rozgrywa się w wieczór wigilijny.Mała Marie wśród licznych prezentów otrzymuje dziadka do orzechów. Ten niepozorny przedmiot szczególnie przypada dziewczynce do serca, z czasem przeistaczając się w pięknego Księcia zabierającego swa właścicielkę do zaczarowanej krainy słodyczy. Balet przybiera popularną w XIX stuleciu formę divertissement – konstrukcję, na którą składa się szereg tańców solowych i zespołowych, dość luźno związanych z rozwojem akcji scenicznej. Zderzenie świata realnego ze światem dziecięcych marzeń i fantazji zostało mistrzowsko przedstawione za pomocą muzyki, w szczególności niezwykle barwnej instrumentacji.

Bilety: 35 zł