Zamość: Frankenstein z Royal National Theatre w CKF Stylowy

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu zaprasza na nowy cykl retransmisji przedstawień teatralnych z Royal National Theatre w Londynie. 31 października 2013 (czwartek) o godz. 18:30 na kinowym ekranie zostanie zaprezentowany FRANKENSTEIN, spektakl w reżyserii Danny’ego Boyle’a oparty na motywach powieści Mary Shelley.

Reklamy

Królewski Teatr Narodowy w Londynie, znany powszechnie jako National Theatre, jest kulturalną wizytówką Wielkiej Brytanii. Z okazji jubileuszu 50-lecia swego istnienia National Theatre zdecydował się na zorganizowanie dodatkowych pokazów swoich najlepszych przedstawień, transmitowanych wcześniej na żywo i zarejestrowanych w ramach cyklu „National Theatre Live”. Wśród nich znalazł się nagrany w marcu 2011 roku „Frankenstein”.

Sztukę Nicka Deara na podstawie powieści Mary Shelley, wyreżyserował laureat Oscara – Danny Boyle, twórca filmów „Trainspotting” i „Slumdog. Milioner z ulicy”. W rolę doktora Wiktora Frankensteina wciela się Benedict Cumberbatch, a w rolę Monstrum – Jonny Lee Miller. Za swoje kreacje aktorzy zostali uhonorowani prestiżową nagrodą Evening Standard Theatre Awards.

„Frankenstein” to wzruszająca opowieść o nietolerancji oraz o konsekwencjach ogromnego pragnienia stania się panem i władcą życia i śmierci. Powieść grozy angielskiej pisarki doby romantyzmu uznawana jest za pierwsze dzieło wpisujące się w nurt science fiction. Tragiczna historia Wiktora Frankensteina, naukowca usiłującego pokonać odwieczne prawo natury i obdarzyć nowym życiem postać złożoną z fragmentów ciał zmarłych ludzi – na trwałe przeniknęła do kultury masowej stając się tematem wielu przeróbek i adaptacji filmowych. W większości jednak spłyciły one wymowę powieści Shelley. „Frankenstein” nie jest bowiem wyłącznie widowiskiem grozy lecz również wielkim traktatem filozoficznym o granicach poznania, fatalizmie i ludzkich lękach.

 

Zwiastun: http://www.youtube.com/watch?v=aY85IzWexWo

Spektakl w języku angielskim z polskimi napisami.

Bilety: 25 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)