Zamość: Kupił przez internet telefon. W przesyłce otrzymał gruszki

Internetowe zakupy przyciągają wielu sprzedających i kupujących. W wirtualnym świecie nigdy nie można mieć jednak stuprocentowej pewności co do uczciwości sprzedawcy. Przekonała się o tym 26-letnia mieszkanka Zamościa, która poprzez jeden z popularnych portali internetowych zakupiła telefon komórkowy. Wczoraj kobieta otrzymała przesyłkę. Zamiast oczekiwanej komórki w paczce były… gruszki.

Reklamy

W internecie nigdy nie można mieć stuprocentowej pewności z kim ma się do czynienia. Wykorzystują to często oszuści i naciągacze. Przekonała się o tym 26-letnia mieszkanka Zamościa. Kobieta kilka dni temu znalazła na jednym z popularnych portali internetowych ogłoszenie o sprzedaży telefonu komórkowego. Ponieważ cena wydawała się atrakcyjna 26-latka zdecydowała się na zakup. Wartość transakcji opiewała na kwotę 180 złotych. Ze sprzedawcą uzgodniona została forma zapłaty – przy odbiorze. Wczoraj w miejscu zamieszkania 26-latki pojawił się kurier. Kobieta zapłaciła za przesyłkę, po czym w jego obecności otworzyła paczkę. Jak się okazało zamiast oczekiwanego telefonu pakunek zawierał cztery gruszki. O oszustwie kobieta natychmiast zawiadomiła policję.
 
 
 
Robiąc zakupy poprzez portale aukcyjne pamiętajmy, że i tam mogą znaleźć się osoby nieuczciwe. Oszuści czyhają na swoje ofiary wykorzystując nieuwagę, pośpiech, podekscytowanie i chęć posiadania jak najszybciej i jak najtaniej nabytej rzeczy.
 
 

Jak ochronić się przed internetowymi oszustami i co robić aby zakupy były możliwie bezpieczne:
 
1. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do sprzedającego,
 
2. Korzystaj tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych,
 
3. Przed kupnem na aukcji internetowej, przeczytaj komentarze o sprzedającym. Szczególną czujność powinna wzbudzić niewielka liczba komentarzy pozytywnych lub ich brak,
 
4. Przed zakupami w sklepie internetowym zasięgnij opinii o nim i sprawdź go. Zapytaj znajomych, sprawdź podany na stronie numer telefonu. W razie wątpliwości lepiej zrezygnuj z zakupów.
 
5. Kupując telefon komórkowy zapytaj o ładowarkę i dowód zakupu, pozwoli to uniknąć kupowania telefonów kradzionych, sprzedawanych bez dokumentów.
 
6. Zachowaj swoją korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa łatwiej będzie go odnaleźć, a korespondencja będzie stanowić dowód przestępstwa.
 
7. Jeśli mimo zachowania zasad ostrożności zostaniesz oszukany np. dostaniesz puste pudełko lub mimo wpłacenia pieniędzy nie dostaniesz zamówionego towaru zgłoś się na policję.

 

 

źródło i fot. KMP Zamość (J.K.)