12 września 2024

Zamość: Terroryzm – Policja – Bezpieczeństwo – Euro 2012

W trakcie przejazdu przez Zamość, autokar, którym podróżuje grupa kibiców zostaje zatrzymany przez zamaskowanych napastników. Sprawcy uzbrojeni są w broń palną. Podczas napadu dwóch kibiców zostaje rannych. Napastnicy przejmują autobus i przetrzymują podróżnych jako zakładników. Przypadkowy świadek o zajściu informuje dyżurnego zamojskiej policji.

Reklamy

Ten „czarny” scenariusz to na szczęście założenia do ćwiczeń dowódczo – sztabowych, które realizowane zostały w Zamościu. Ćwiczenia rozpoczęły się o godz. 11.00, a zakończyły po godz. 22.00. 

 

ZOBACZ FILM

Reklamy

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

W ramach programu Komisji Europejskiej „Zapobieganie, gotowość i zarządzanie skutkami terroryzmu i innymi rodzajami ryzyka dla bezpieczeństwa” Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie realizuje projekt „Terroryzm – Policja – Bezpieczeństwo – Euro 2012”. Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim podniesienie poziomu wiedzy uczestników projektu w zakresie zapobiegania i zarządzania skutkami ataków terrorystycznych jak również usprawnienie praktycznych umiejętności związanych z zastosowaniem jednostek specjalnych policji. To także doskonała okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami działań.

         

W ćwiczeniach, które rozpoczęły się na terenie Zamościa w poniedziałek, a kończą dzisiaj udział wzięło 250 uczestników – w tym przedstawiciele policji hiszpańskiej, niemieckiej, ukraińskiej i litewskiej. Scenariusz działań przewidywał sytuację związaną z zamachem terrorystycznym na autobus, którym podróżowała grupa niemieckich kibiców jadąca na mecz pomiędzy narodowymi drużynami Niemiec i Hiszpanii. Napastnicy byli uzbrojeni. Podczas ataku rany odniosło dwóch kibiców. Sprawcy przejęli autokar i przetrzymywali podróżnych jako zakładników. Przypadkowy świadek zajścia poinformował o zdarzeniu dyżurnego zamojskiej policji.

         

Choć wszystko odbyło się według z góry opracowanego scenariusza – a w konsekwencji terroryści zostali zatrzymani i obezwładnieni – to bezpośrednie uczestnictwo w takich działaniach daje jego uczestnikom możliwość doskonalenia umiejętności w specyficznych i trudnych warunkach. To również doskonała okazja do wypracowania umiejętności współdziałania z policjantami z innych jednostek w kraju i za granicą, jak również możliwość wzajemnej wymiany doświadczeń.

         

Udział w operacji brali policyjni antyterroryści z Lublina wspierani przez swoich kolegów z innych miast Polski oraz funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. W pierwszej kolejności teren zabezpieczali jednak miejscowi policjanci z zamojskiej komendy. Ten scenariusz ćwiczeń był także doskonałym sprawdzianem dla zespołu policyjnych negocjatorów. Swoje umiejętności sprawdzili też sztabowcy, policjanci służb kryminalnych i ruchu drogowego. Niezbędna okazała się pomoc służb logistycznych. W tej sytuacji sprawdziły się też inne służby ratunkowe. Na miejscu była więc straż pożarna i służby medyczne. W pobliżu szybko postawiono namioty, gdzie wszystkie służby przygotowywały się do rozwiązania sytuacji kryzysowej. 

Dzięki wydajnej pracy policyjnych negocjatorów, porywacze zwolnili pięciu zakładników. Po tych kolejnych ustaleniach w najmniej oczekiwanym momencie antyterroryści przystąpili do szturmu. Odbicie i uwolnienie zakładników oraz zatrzymanie porywaczy trwało zaledwie 9 minut. Nikt nie odniósł obrażeń. Ćwiczenia były też sprawdzianem dla służb prasowych i mediów.

           

Już kilka minut po zakończonej akcji podsumowano jej efekty. Swoje oceny przedstawili sztabowcy, dowódcy operacji oraz przedstawiciele policji niemieckiej i hiszpańskiej. Wszystkie te uwagi, będą doskonałym elementem to doprecyzowania pewnych zadań zarówno w zakresie realizacyjnym, sztabowym jak i logistycznym. Ta operacja to jedno z trzech zadań tego unijnego projektu. Kolejnym zadaniem dla lubelskich policjantów będą ćwiczenia związane z działaniami na kolei i stadionie. Pierwsze odbędą się pod koniec marca, a kolejne w kwietniu.

This project has been funded 
with support from the European  Commission.
            This communication reflects the views only of the author, 
         and the European Commission cannot be held responsible for 
        any use which may be made of the information contained therein
 
 
Źródło: KWP Lublin