Zamość: Wyłudził od klientów 100 tys. Odpowie za oszustwa

Za oszustwa odpowie 42-letni mieszkaniec Zamościa. Mężczyzna będąc doradcą bankowym, wykorzystując dostęp do danych z rachunków klientów banku, podstępem namówił kilkanaście osób do udzielenia mu pożyczek w różnych kwotach. Suma zaciągniętych w ten sposób przez 42-latka zobowiązań, sięgnęła kwoty ponad 100 tys. złotych.

Reklamy

Policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą od września ubiegłego roku pracowali nad sprawą. Ze zgromadzonego przez nich materiału operacyjnego wynikało, że 42-letni Zamościanin będąc doradcą klienta jednego z banków podstępem wyłudził od 63-letniego mieszkańca Zamościa pieniądze w kwocie ponad 7 tys. złotych.
 
42-latek pod pretekstem zawarcia umowy kredytu konsolidacyjnego, pobierał od 63-latka środki finansowe na spłatę zobowiązań, które w rzeczywistości przeznaczył dla siebie. W toku prowadzonych czynności policjanci udowodnili 42-latkowi dokonanie podobnych kilkunastu przestępstw na szkodę innych osób. Jak ustalili mundurowi, mężczyzna w ten sposób działał od maja 2010 roku do czerwca roku ubiegłego. W tym czasie, będąc zatrudniony jako bankowy doradca klienta, mając dostęp do rachunków klientów, pod różnymi pretekstami namawiał ich do udzielenia mu pożyczek. Swoim działaniem wprowadzał pokrzywdzonych w błąd co do zamiaru wywiązania się z ustnej umowy i zwrotu zaciągniętych zobowiązań. W ten sposób 42-latek wyłudził od kilkunastu osób, łącznie ponad 100 tys. złotych.
 
Wczoraj mężczyzna został zatrzymany. Policjanci przedstawili mu zarzuty dokonania kilkunastu oszustw. 42-latek przyznał się do ich popełnienia i odmówił składania wyjaśnień. Jako środek zapobiegawczy prokurator zastosował wobec niego dozór policji. Mężczyzna dwa razy w tygodniu będzie musiał meldować się w zamojskiej komendzie. Ponadto wobec 42-latka zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 10 tys. złotych i zakaz opuszczania kraju. Zajęto również należące do Zamościanina nieruchomości.
 
Zgodnie z kodeksem karnym za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
 
 
źródło i fot. KMP Zamość (JK)