Zapłacił „zaległe” 1,36 zł – stracił ponad 340 tys.

Łukowski przedsiębiorca otrzymał e-mail informujący o zaległości finansowej w wysokości 1,36 zł. Mężczyzna uregulował ją, a później dowiedział się, że ze swoich kont stracił ponad 340 tys. zł.

Reklamy

 

W środę, przedsiębiorca z powiatu łukowskiego powiadomił policjantów o zniknięciu z jego kont bankowych ponad 340 tys. zł.

Mężczyzna twierdził, że w poniedziałkowy poranek, na swoją pocztę e-mail otrzymał wiadomość, która przypominała korespondencję z jednym z popularnych portali aukcyjnych. Wiadomość zawierała informację o zobowiązaniu finansowym przedsiębiorcy wobec portalu w wysokości 1,36 zł, którą należy uregulować w ciągu 24 godzin.

Nieuregulowanie tej płatności we wskazanym czasie miała skutkować zablokowaniem konta na portalu aukcyjnym. Do treści wiadomości dołączony był link do uregulowania zaległości w wysokości 1,36 zł, za pomocą jednego z systemów płatności elektronicznych on-line.

Przedsiębiorca posiadał konto na popularnym portalu aukcyjnym i sądząc, że faktycznie ma wobec niego zaległą płatność „kliknął” w dołączony do wiadomości link. Po przekierowaniu z systemu płatności elektronicznej na stronę swego banku, dokonał płatności w wysokości 1,36 zł i następnie wylogował się z konta bankowego.

We wtorek rano, z systemu bankowego otrzymał powiadomienie o dokonaniu 18 transakcji płatniczych z jego konta złotówkowego i walutowego. Okazało się, że z jego kont bankowych wypłacono ponad 340 tys. zł.

 

***

 

Uważajmy!

Wiadomość od oszustów podszywających się pod portal aukcyjny może zawierać link przenoszący użytkownika na stronę internetową, która została stworzona, aby wykraść nasze dane. Jeśli tam podamy nr karty kredytowej bądź nr konta bankowego, wówczas przestępcy zyskają dostęp do naszych pieniędzy.

 

(źródło: KPP Łuków)