Zapraszamy na „Spotkania z historią”

Rozpoczyna się 5. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”. Przed festiwalową publicznością cztery dni wypełnione projekcjami filmowymi, a także wydarzeniami, których tematem głównym będzie historia.

Reklamy

 

Na spotkanie z widzami czekają znakomici goście. Wśród nich: Antoni Krauze, Krzysztof Tadej, Andrzej Machnowski, Tadeusz Bystram, Bronisław Bubiak, Włodzimierz Kuligowski, Sylwia Nieckarz, Grzegorz Gajewski, Maciej Nowak, Bogdan Miszczak, Wiktar Aśluk, Władimir Łuckij i Władimir Bokun, Norbert Rudaś, Magdalena Kołodziejczyk i Rafał Kołodziejczyk, Grzegorz Linkowski.

Konkursowe zmagania filmowe już 17 i 18 sierpnia (czwartek i piątek) w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu. W ciągu 2 dni widzowie obejrzą 15 filmów, które powalczą o statuetkę Zamość Perła Renesansu, nagrody finansowe oraz Nagrodę Publiczności. W rozrywkowej części festiwalu – potańcówka w stylu lat 20-30 oraz karaoke z piosenką historyczną i filmową. Obydwa wydarzenia odbędą się na Rynku Wodnym w Zamościu. W finale – gala festiwalowa na Rynku Wielkim oraz koncert zespołu Elektryczne Gitary (19.08, godz. 20:00)

„Spotkania z historii” a to także 2 przeglądy filmów historycznych – jednemu patronuje TVP Historia, która z okazji 10-lecia zaprasza na pokaz 7 filmów dokumentalnych o tematyce historycznej. Drugi przegląd to „Mini kino historyczne”, które poleca Centralna Biblioteka Wojskowa.

Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się: Filmowe Lato z Orange i Multikinem czyli plenerowe projekcje filmowe na Rynku Wielkim w Zamościu (16-18.08), 4. Zamojski Piknik Historyczny (18-20.08), widowisko historyczne z okresu wojny polsko-bolszewickiej „Zamość 1920 – Przywrócić w Pamięci”, wystawa plenerowa „Józef Piłsudski. Zamość. Zamojszczyzna (w 150. rocznicę urodzin), recital pieśni patriotycznej w wykonaniu Piotra Piechy oraz wystawa Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego i Zamojskiej Grupy Fotograficznej.

5. edycja Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” odbywa się w Zamościu  w dniach 16-19 sierpnia 2017. Szczegółowe informacje oraz program: www.zamoscfilmfestival.pl

Organizatorami 5. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Miasto Zamość, TVP Historia. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Miasta Zamość, TVP Historia, PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, Perła – Browary Lubelski S.A., Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.