Zatrzymano nielegalne odpady [ZDJĘCIA]

Lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała dwa transporty z kilkudziesięcioma tonami niebezpiecznych odpadów.

Reklamy

W trakcie kontroli na drogach woj. lubelskiego, patrol Służby Celno-Skarbowej wykrył w naczepach dwóch ciężarówek nielegalne i niebezpieczne odpady. Było to kilkanaście rozbitych samochodów, a także różne części samochodowe, w tym zużyte i skorodowane. 

Odpady zostały wwiezione do Polski nielegalnie – bez zezwolenia i zgłoszenia w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu SENT. Towar pochodził z Wielkiej Brytanii. Sprowadziła go firma z woj. lubelskiego.

Reklamy
­
WIOŚ potwierdził, że przewożony towar do odpady

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Lublinie (WIOŚ) potwierdził, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska, przewożone towary to odpady, w tym odpady niebezpieczne. 

Firma, która sprowadziła towar, nie ma pozwolenia na transgraniczne przemieszczanie odpadów. Dodatkowo towar nie był właściwie zabezpieczony na naczepach, co stwarzało niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Pojazdy nie były oznakowane zgodnie z obowiązującymi wymogami przy przewozie odpadów. 

Sankcje karne. Co grozi za nielegalne przewożenie odpadów?

Za nielegalny przewóz odpadów grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Postępowanie prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej, pod nadzorem prokuratury. 

KAS dba o środowisko

KAS monitoruje transgraniczne przemieszczanie odpadów oraz zwalcza próby przywożenia do Polski nielegalnych odpadów, niejednokrotnie niebezpiecznych. Przeciwdziałanie nielegalnemu transgranicznemu przemieszczaniu odpadów ma na celu ochronę ludzi i środowiska przed ich szkodliwym działaniem.info i fot. Izba Administracji skarbowej w Lublinie / Michał Deruś


Zobacz też:

Pijani i notowani uciekali przed policjantami. Padł strzał [ZDJĘCIA]

Pijani i notowani uciekali przed policjantami. Padł strzał [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →