28 września 2023

Zawody saperów [ZDJĘCIA]

W 2 Lubelskiej Brygadzie OT odbyły się zawody użyteczno-bojowe dla specjalności saper. Najlepsi okazali się saperzy z 22 Dęblińskiego Batalionu Lekkiej Piechoty, wygrywając takie konkurencje, jak rzut granatem na celność i odległość, ustawienie min przeciwpancernych, rozpoznanie terenu zaminowanego oraz sztafeta z minami.

Reklamy

Zawody użyteczno-bojowe w specjalności wojskowej saper odbyły się na placu ćwiczeń taktycznych na Majdanku w Lublinie. Wzięło w nich udział 35 zawodników ze wszystkich pięciu pododdziałów 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, tj. z Lublina, Dęblina, Białej Podlaskiej, Kraśnika oraz Zamościa. 

Saperzy 2 LBOT rywalizowali w siedmiu konkurencjach takich, jak rzut granatem na celność i odległość, przecięcie okrąglaka przy użyciu piły ręcznej, ustawienie grupy min przeciwpancernych, rozpoznanie zaminowanego terenu, wykonanie węzłów saperskich, sztafeta z minami oraz przygotowanie okrąglaka do przecięcia przy użyciu materiału wybuchowego. W klasyfikacji końcowej najwięcej punktów zdobyli Terytorialsi z Dęblina, na drugim miejscu uplasowała się drużyna saperów z 24 Batalionu Lekkiej Piechoty z Kraśnika, a na trzecim saperzy z 25 Batalionu Lekkiej Piechoty z Zamościa.

Reklamy

Celem tych zawodów było sprawdzenie poziomu wyszkolenia żołnierzy w specjalności saper, wyłonienie najlepszych, doskonalenie umiejętności oraz wymiana doświadczeń. Ważnym aspektem jest także podnoszenie i utrzymanie wysokiego poziomu wyszkolenia bojowego żołnierzy oraz popularyzacja idei rywalizacji w szkoleniu bojowym. 

Podstawowym elementem bojowym Wojsk Obrony Terytorialnej jest sekcja lekkiej piechoty, zwana „wspaniałą dwunastką”. To zespół dwunastu żołnierzy, z których każdy posiada określone kompetencje. Wśród nich jest dwóch żołnierzy na stanowiskach starszy saper i saper. Podczas działań bojowych saperzy odpowiadają, m.in. za profesjonalne przygotowanie infrastruktury lokalnej do obrony. W czasie pokoju współpracują z formacjami ratowniczymi. Uczestniczą w akcjach usuwania skutków różnego rodzaju katastrof i klęsk żywiołowych, wykorzystując sprzęt specjalistyczny, np. agregaty, łodzie, pompy wysokiej wydajności, piły spalinowe oraz zestawy oświetleniowe.

Reklamy


info i fot. 2LBOT / MG


Zobacz też:

Groźny wypadek koło Chełma. 5 osób rannych [ZDJĘCIA]

Groźny wypadek koło Chełma. 5 osób rannych [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →